26.11.2024
Spojená škola, Pezinok
V súčasnosti sme obklopení obrovským množstvom informácií, ktoré sa na nás valí - z televízie, novín, kníh, časopisov az internetu - a ktoré nezvládame vstrebávať, kým sú informácie ešte aktuálne. A v tom nám môže pomôcť rýchločítanie!
Rýchločítanie síce znamená čítať rýchlo, ale nie je to len o tempe, ako text " zhltáme " či "prelúskate", ide tu hlavne o porozumenie textu a vcítenia sa do neho.
Ide o aktívny proces, ktorý človeka obohacuje o nové poznatky. Špecifikom rýchločítanie je predvídať to, čo v texte nasleduje. Nielen, že nám rýchločítanie skracuje dobu čítanie, ale je tiež vynikajúcim prostriedkom, ako trénovať mozog.
S čítaním sme začínali v prvej triede na základnej škole. Od učenia jednotlivých písmeniek, cez slabikovaní sme došli až k plynulému čítania. Lenže tým v nás škola vypestovala bariéru, kedy bez tréningu nedokážeme rýchlo čítať a vstrebávať tak rýchlo všetky informácie. Len pre predstavu - v 5. triede sme čítali rýchlosťou približne 100 slov za minútu, dospelý jedinec bez tréningu potom zvláda čítať rýchlosťou 175 slov za minútu. Ale ľudský mozog sa však dokáže dostať až za hranicu 500 slov za minútu (ak to teraz budete skúšať, tak sa dostanete maximálne na 250 slov/min.). Z toho vyplýva, že vlastne dokážeme čítať až 3x rýchlejšie ako čítame teraz.
K tomu , aby sa z neskúseného a pomalého čitateľa stal rýchlo čitateľ, stačia tri návyky:
V prvom rade je teda nutné odbúranie artikulácie a subvokalizace, čo je opakovanie si slov v duchu a následnej predstavovania slov v našej mysli. Napríklad keď prečítame slovo "pes", potom si ho v duchu zopakujeme a potom príde naša predstava psa. Ako sa ich teda zbaviť? Hovorte si pri čítaní texte nejakú číselnú radu, aby ste si opakovali text. Je jasné, že spočiatku dôjde k poklesu pochopenie textu, ale to sa časom upovedomí. To je ako začať športovať, zo začiatku ide všetko ťažko.
Niektorí odborníci navyše tvrdia, že subvokalizace sama ustupujeme, ak čítame viac ako 300 slov za minútu.
Potom sa zamerajte na zachytenie väčšieho množstvo textu, aby ste si rozšírili zrakové pole.
Fixácia potom znamená, koľko slov na riadku naše oko pri čítaní zachytí a pozor, iba v kľudovom stave oka, pretože v pohybe oko nečíta! Aby ste zafixovali viac slov, skúste sa zamerať na prostrednú časť riadku textu a vyskúšajte si, koľko slov zachytíte, bez toho aby ste pohybovali očami.
A čo vrátení sa v texte? Nie je vždy nutné zachytiť každé slovo. Toto nie je všeobecným pravidlom, je sa treba prispôsobiť danému textu, ale všeobecne platí: čím dôležitejšie informácie v texte je, tým častejšie sa tam objavuje. Preto nie je nutné sa vracať ku každému slovu!
Na druhú stranu, rýchločítanie je síce dobrá vec, ale ak nerozumiete texte, je lepšie čítanie spomaliť. Je rozdiel, či čítame noviny alebo matematická skriptá. A existujú aj prípady, kde by bolo rýchle čítanie až nežiaduce, treba pri čítaní básní alebo odpočinkovej beletrie.
Všetko teda prispôsobte danému textu, ale v každom prípade - s pomocou rýchločítanie a tréningu môžete čítať oveľa rýchlejšie a využívať tak ušetrený čas oveľa efektívnejšie!
Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefón: 724 243 959
WWW: www.institutcemi.sk
27.11.2024
Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne, Veľkomoravská 14, Trenčín, Trenčín
4.12.2024
Stredná odborná škola potravinárska, Cabajská 6, Nitra, Nitra
5.12.2024
Obchodná akadémia Imricha Karvaša Bratislava, Bratislava