Pripadáte si neustále unavení, nevyspatí a zároveň podráždení? Nemôžete večer zaspať, ale ráno sa vám nechce vstávať? Tak to máte zrejme problémy so spánkom...
Každý človek strávi približne tretinu svojho života spánkom. Nie je to však preto, aby si naše telo oddýchlo, pretože v spánku sa neušetrí takmer žiadna energia. Spánok je ale hlavne nevyhnutný pre udržanie správnej funkcie nášho mozgu, našej reči, pamäti a kreativity, a tým pádom aj správneho fungovania celého nášho organizmu.
Optimálna doba spánku
Každý človek je iný , preto je aj potreba spánku u každého jedinca individuálne. Ale bežná a ideálna doba spánku je 7 až 8 hodín. Veľa ľudí však v tejto uponáhľanej dobe svoj spánok skracuje. Tí potom trpia nedostatkom spánku! Nedostatok spánku sa ale môže najskôr prejavovať únavou cez deň alebo znížením výkonnosti. Môže ale tiež viesť k veľmi závažným poruchám, ako je cukrovka, obezita, problémy s imunitou atď. Preto by si každý človek mal nájsť dostatok času na spánok. Zlepšuje to kondíciu a predlžuje život!
Odporúčania pre zdravý spánok - "5P"
Ak sa u vás prejavia známky nespavosti, je potrebné najskôr odstrániť dôvod svojej nespavosti. Takým pôvodcom býva stres v zamestnaní, nespokojnosť vo vzťahu či manželstve alebo stavy úzkosti.
V takom prípade je dobré riadiť sa zásadami pre zdravý spánok:
1. Pravidelnosť
- Snažte sa chodiť spať pravidelne v rovnakom čase a rovnako tak aj vstávať, pravidelný režim má totiž veľmi dobrý vplyv na kvalitu spánku.
- Nespite v priebehu dňa.
2. Prostredie
- Prispôsobte svojmu spánku i spálni - mala by to byť pokojná, tichá a zatemnená s teplotou 18 až 20 °C.
- Snažte sa pred každým spánkom vyvetrať!
- Odstráňte všetky zdroje hluku, ktoré by vás mohli rušiť - pokojne aj hodiny alebo budík, ak by vás rušil ich tikot.
3. Posteľ
- Oddeľujte spánok od ostatných aktivít.
- Svoju posteľ používajte len na spánok! V posteli teda nejedzte, nepracujte, nečítajte. Ak chcete pokojný spánok, nemali by ste sa z nej ani pozerať na televíziu!
- Neleží v posteli, kým nie ste ospalí. V prípade, že nemôžete zaspať, tak vstaňte a venujte sa niečomu inému a ľahnúť si zase choďte až v čase, keď budete cítiť únavu.
- Po prebudení hneď vstaňte a zbytočne sa v posteli nepovalujte.
4. Povzbudzujúce látky
- Večer už nepite žiadne povzbudzujúce nápoje ako je napríklad káva, čaj, cola alebo energetické nápoje.
- Pre zdravý spánok by ste nemali piť ani alkohol - uľahčuje síce zaspanie, ale narúša spánkový proces, zvyšuje riziko náhleho prebudenia a zhoršuje kvalitu spánku.
- Pred spaním, alebo ak sa v noci prebudíte, nefajčite - nikotín má totiž povzbudzujúce účinky a bráni zaspaní!
- Nejedzte večer ťažké jedlá a pred spaním už vôbec nejedzte. Posledné jedlo sa odporúča jesť maximálne 3 hodiny pred spánkom.
5. Psychika
- Potlačujte zvýšené psychické napätie, obavy alebo stres pravidelnou fyzickou aktivitou, napríklad pravidelným cvičením alebo športom. Namáhavú fyzickú činnosť ale nevykonávajte tesne pred spaním, ale najdlhšie 3 hodiny predtým. Naopak ideálne fyzickou aktivitou pred spaním je ľahká prechádzka!
- Nenúťte sa do takých fyzických aktivít, ktoré vás nebaví. Treba relaxovať iba u príjemných činností.
- Po večeri už neriešte dôležité alebo závažné veci, ktoré by vás mohli rozrušiť a sťažiť tak vaše zaspávanie.
Neničte si teda zbytočne svoj život tým, že nebudete dostatočne spať. Život je krátky na to, aby ste si ho skracovali sami s vidinou toho, že si ho predĺžite!