8 rad pre účinné sebavzdelávanie

Všetci máme činnosti, o ktorých hovoríme, že by sme sa nimi chceli zaoberať, ale nikto z nás je nerobí. Neznamená to, že by nám chýbala motivácia. Musíme si uvedomiť, že naša vôľa je obmedzená. Bez rôznych systémov sa sami nikdy nič nenaučíme!

Každému sa občas stane, že aj keď si domov vykračuje plný motivácie a zapálenie, doma potom už nič neurobí. Preto je potrebné sa vyzbrojiť systémom, ktorý nám pomôže sa do všetkého pustiť.

 

1. Sústreďte sa na jednu tému

Riadiť svoje vlastné vzdelávanie je vzrušujúce, posilňujúce a zábavné. Napriek tomu je ohromne ľahké uviaznuť vo vlnách adrenalínu bez skutočnej činnosti a to vďaka tomu, že toho chcete stihnúť veľa a nestíhate prakticky nič. Možno sa bojíte zaviazať len jediné ceste, jediné možnosti. Hovoríte, že "si nechcete zatvoriť žiadne dvere". Pochopte, že pravdepodobne budete žiť až do sto, takže na učenie ešte zostáva more času. Proste sa držte jednej témy a na neho sa sústreďte.

 

2. Definujte to a dajte tomu meno

Teraz, keď ste si vybrali pole pôsobnosti, dostanete nejaké zdanie štruktúry. Zaviazali ste sa napríklad ku "hranie na klavír". Ale to nie je dosť dobré. Nebudete sa predsa snažiť urobiť chatrné novoročné predsavzatia.

Dobré stanovovaní cieľov sa točí okolo presnosti: "Budem sa učiť, ako na klavír zahrať, Comptine d'un autre été, L'Après-midi '!" Definujte teda požiadavky presnejšie a rovnako tak je dobré stanoviť si termín, ktorý sa neskonale blíži . Tým získate krajčírsky meter, ktorý váš úspech (alebo vaše zlyhanie) dokáže posúdiť.

Keď učebnému projektu dáte názov, vo vašom myslení sa objaví mentálne posun. Bude vám to pripadať viac oficiálne, a to vám pomôže udržať záväzok.

 

3. Stanovte si malé krôčiky

Vybrali ste si konkrétnu oblasť a máte konkrétny cieľ. Teraz by ste ho mali rozdeliť do niekoľkých menších každodenných častí. Avšak aj tieto merateľné krátkodobé ciele vás môžu prevalcovať. Na každý deň si zadajte jeden až dva študijné úlohy, ktoré splníte.

Keď sa pustíte do nového kusu na klavír, nemusíte začať od úplného začiatku. Skladbu si rozdeľte podľa niekoľkých najťažších úsekov, a potom Tlčte do klávesov tak dlho, kým vám melódie neprejde do krvi. Možno by pre vás mohlo byť užitočné dokončiť svoj najťažší každodenné učebnú úlohu ako prvý.

Rozdeľovanie úloh do malých krokov je tiež skvelé pre vytváranie návyku, tie vás už totiž nepustí.

 

4. Pridržte sa predpripravených systémov

V dnešnej dobe existuje prebytok informácií. Vytvoriť si učebné systém zahŕňa brodiť sa záplavou zbytočností. Dokonca, aj keď sa vám podarí nájsť tie správne zdroje, môže vás zmiasť poradie, v ktorom by ste k nim mali pristupovať. Našťastie pre vás už tu bol pravdepodobne niekto iný, kto užitočné zdroje vybral a usporiadal. Minimálne sú ukážkou toho, kde pátrať a čo pri vzdelávaní používať.

Existuje veľa dostupných informačných zdrojov - a väčšina z nich je hrozná. Medzi tie najlepšie patrí také, ktoré "vás naučí, ako sa učiť" a filtrujú informácie. Nájdenie takých návodov a investovanie do týchto rámcov je pri vytváraní štruktúry nesmierne prospešné.

 

5. Vyskúšajte rôzne prístupy a taktiky

Na taktickej úrovni existuje veľa rôznych nástrojov a techník, ktoré vám môžu pomôcť učenia usporiadať. Je dobré vyskúšať rôzne výkonnostné a zodpovednostné nástroje, kým nenájdete tie, ktoré sa vám osvedčí.

Najlepšie je tiež vyskúšať si rôzne spúšťače, ktoré spôsobí, že na svojom projekte začnete pracovať. Prácu na projekte si môžete napríklad pripnúť k určitej dobe dňa. Alebo ju zakotviť k predchádzajúcim činnostiam - to znamená začať napríklad hneď po jedle. Zmena prostredia tiež funguje dobre. Myslíte, že sa viac naučíte v kaviarni? Alebo čo treba v knižnici?

Majte však tiež na pamäti, že sa tu jedná len nástroje a taktiky. Bez použitia hlboké stratégie a systémov učenia budú k ničomu. Bežca z vás neurobia drahé bežecké topánky, ale každodenný tréning.

 

6. Hovorte o tom, čo robíte, nie o tom, čo sa urobiť chystáte

Keď dáte ostatným ľuďom vedieť, na akých projektoch pracujete, vaša práca sa vám bude zdať skutočnejšie. Písanie blogu je jeden z najlepších spôsobov, ako to urobiť. Môžete tam zaznamenávať presne to, čo práve robíte, aké knihy čítate, aká utrpenie prekonávate. To vytvára nielen štruktúru a pocit zodpovednosti, ale tiež to demonštruje váš výkon potenciálnemu zamestnávateľovi.

Tiež môžete použiť až nechutné množstvo sociálnych sietí, aby vám s tým pomohli. Tam získate aj spätnú väzbu.

 

7. Získajte pomoc od svojich rovesníkov

Bez tohto kroku sa celý systém rozpadne. Seba riadené vzdelávanie nie je samotárske. Oprieť sa o ľudí okolo seba a podporovať sa na oplátku medzi sebou je jedným z najlepších spôsobov, ako usporiadať svoje učenie.

A bolo by ešte lepšie, keby váš priateľ pracoval na rovnakom projekte ako vy. V tejto možnosti sa skrýva zvýšený pocit zodpovednosti, vzájomnej súťaženie a pomôcť, keď už nebudete vedieť, ako ďalej.

Ďalší skvelý spôsob, ako nájsť podporu, je osloviť ľudí, ktoré obdivujete, a ponúknuť im, že pre nich budete zadarmo pracovať. Radi využijú vášho mladistvého zápalu. A vy medzitým od nich môžete všetko nasiaknuť. Toto je hlavný spôsob, ako nájsť mentormi.

Vedzte, že na svete existuje veľa mizerných ľudí. Keď sa budete snažiť naučiť sa riadiť svoje vzdelávanie, niektorí ľudia sa vás budú snažiť stiahnuť dole. A tu si môžeme spomenúť jedno klasické (avšak pozoruhodne silné) porekadlo, ktoré hovorí, že človek je priemer piatich ľudí, s ktorými trávia najviac času. Buďte ľahostajní k negativite a naplňte svoj život ľuďmi, ktorí vás podporia.

 

8. Merajte svoje výsledky

Keď šoférujete svoje vlastné vzdelávanie, nemáte k dispozícii žiadne testy, ktoré by vám poskytli konkrétnu predstavu o miere pokroku. V dôsledku toho je sledovanie svojej práci nevyhnutné ako lepidlo, vďaka ktorému drží všetko pohromade. Nielen, že to človeku dodá pocit spokojnosti pri pohybe vpred, ale prinúti ho to byť si vedomý aj svojich chýb. Ak budete postupovať podľa určitej štruktúry a poriadku, meranie výsledkov by našťastie nemalo byť príliš ťažké.

Budete si zapisovať každodenné ciele učenia, ktoré si môžete vyraďovať. A na konci týždňa plnení týchto cieľov skontrolujete ako osobne, tak sa svojím spoľahlivým priateľom. Môže to byť užitočné pri sledovaní času stráveného nad učením, pretože ho potom podľa toho môžete dodatočne upraviť. Niektorí sú do sledovanie cieľa priamo zbláznenie, ale jedná sa o veľmi jednoduchý systém, ktorý je možné na základe rozhodnutia ďalej rozdeľovať.

S cieľom získať vyššie povedomie o svojom pokroku prenesiete svoje projekty na internet a získate spätnú väzbu. A sme teda opäť u blogov a sociálnych sietí. Bude sa vám dostávať výkrikov obdivu, jemných popostrčenie správnym smerom alebo brutálny kritiky. Ale vedzte, že zahmlená čísla, ktoré rovnako ako dobré meradlo schopností nikdy neslúžila, bola nahradená tvorivými výstupy a získanú spätnou väzbou.

 

Učenie sa novým veciam je ťažké. Vytvorenie štruktúry to uľahčí, ale napriek tomu zažijete ťažké časy. Vaša schopnosť uspieť ako Seba riadenie študent do značnej miery závisí na vašej schopnosti oddialiť pocit spokojnosti. Snažte sa, usilujte, prekonávajte odpor aj pocit topenia a nesmierneho žiaľu. Bude to stáť za to smiley

TOP školy

CEMI MBA Studies s.r.o.

Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefón: 724 243 959
WWW: www.institutcemi.sk

To ma zaujíma

Chcete tu tiež zviditeľniť Vašu školu?

Chcem viac informácií

Nadchádzajúce podujatia na školách

Zobraziť ďalšie akcie
Deň otvorených dverí

Spojená škola, Pezinok

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Súkromné konzevatórium v Nitre, Nitra

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne, Veľkomoravská 14, Trenčín, Trenčín

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Fakulta humanitných a prírodných vied, Prešov

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Stredná priemyselná škola stavebná, Žilina

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Gymnázium sv. Františka Assiského, Malacky

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Stredná odborná škola potravinárska, Cabajská 6, Nitra, Nitra

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Obchodná akadémia Imricha Karvaša Bratislava, Bratislava

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Stredná zdravotnícka škola, Banská Bystrica

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Stredná odborná škola drevárska, Lučenecká cesta 2193/17, Zvolen, Zvolen

To ma zaujíma

Chcete propagovať svoju školu?

Rýchly kontakt

info@zoznamskol.eu

* tieto kontakty nie sú kontakty školy, ale kontakty prevádzkovateľa servera ZoznamŠkol.eu

Prevádzkovateľ webovej stránky

just4web.cz s.r.o.
IČ: 27547876

Prejsť na kontakt