26.11.2024
Spojená škola, Pezinok
Čo je tým najdôležitejším pre dieťa, aby sa mohlo v kľude učiť a nemalo k učeniu odpor? Prinášame vám pár bodov, s ktorých pomocou by sa vaše dieťa mohlo v škole zlepšiť.
Pravidelná domáca príprava - kľúč k úspechu. Dieťa by sa malo naučiť vyčleniť si na učenie každý deň približne rovnaký čas (pol hodinu, hodinu či viac, v závislosti od veku). Po učení sa môže venovať svojim záujmom. Rodičia by mali na učenie dohliadať, prípadne dieťa následne preskúšať.
Pokojné a príjemné prostredie - je dôležité, aby sa dieťa učilo v prostredí bez rušivých vplyvov (hlasné rádio, zapnutý počítač, či TV). Napr. pri zapnutom televízore je totiž vysoko pravdepodobné, že nebude dokonale vnímať vysielaný program, ale zároveň si z učiva nič nezapamätá.
Opakovanie - vďaka nemu sa znalosti upevňujú. Je vhodné vysvetliť dieťaťu jeho dôležitosť.
Pozornosť v škole – aktívne sústredenie na vyučovaní pomáha ušetriť veľa času pri domácej príprave do školy. Ak deti sledujú výklad pedagóga, môžu si časť učiva osvojiť už v škole. Vhodné je vysvetliť deťom, aké je dôležité vnímať výklad pedagóga a za každý úspech typu „v škole som si zapamätal to a to..“, dieťa náležite pochváliť.
Sebadôvera - dieťa by sa nemalo príliš obávať skúšania v škole (ústneho či písomného). Rodič by mal mať snahu pomôcť dieťaťu nadobudnúť primeranú sebadôveru, motivovať ho a naučiť ho kvalitne sa do školy pripravovať. Taktiež je dôležité učiť dieťa zdravo sa vyrovnávať s prípadným neúspechom (svet sa predsa nezrúti, známka sa dá opraviť).
Pozitívna motivácia - za každý úspech v škole by rodič nemal zabudnúť dieťa pochváliť. Nevhodné sú finančné či materiálne dary, vhodnejšie sú napr. spoločné voľnočasové aktivity (ZOO, šport, ai.). Absolútne neprístupné sú telesné tresty, či zákazy stretávania sa s kamarátmi. Tento prístup má za následok skôr opačný efekt - dieťa sa vzbúri a učeniu sa bude vyhýbať. Vhodné je preto spravodlivo rozdeliť čas na učenie i na zábavu.
Učenie sa hrou - rôzne typy spoločenských hier sú vhodné na tréning pamäti či nácvik koncentrácie pozornosti. Rodičia by mali byť pre dieťa vzorom- môžu ho vyzvať, aby im objasnilo nejakú problematiku, nakoľko oni to už predsa po tak dlhej dobe zabudli.
Využitie počítačov - v súčasnosti je možné do výuky zakomponovať aj rôzne typy veľmi zaujímavých výukových softwérov, vďaka ktorým si deti informácie osvoja omnoho ľahšie.
Časový plán - rodičia by mali dieťaťu v prípade potreby pomôcť vytvoriť vizualizáciu plánu, ktorý bude obsahovať mesiace a dátumy jednotlivých skúšok, či domácich príprav (napr. Domáca príprava, 14.5.- ÁNO). Dieťa si stanoví učebný cieľ a bude si zapisovať svoje jednotlivé výsledky, ktoré nadobudlo v priebehu cesty za dosiahnutím hlavného cieľa (napr. Cieľ: opravenie známky z matematiky- ÚLOHA SPLNENÁ).
Poradie predmetov - vhodné je počas učenia odporučiť dieťaťu začať ľahším predmetom, bude tak viac motivované (poteší ho, že látku tak rýchlo zvládlo), nebude tak vyčerpané a skôr sa s elánom pustí do nasledujúceho učiva.
Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefón: 724 243 959
WWW: www.institutcemi.sk
27.11.2024
Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne, Veľkomoravská 14, Trenčín, Trenčín
4.12.2024
Stredná odborná škola potravinárska, Cabajská 6, Nitra, Nitra
5.12.2024
Obchodná akadémia Imricha Karvaša Bratislava, Bratislava