26.11.2024
Spojená škola, Pezinok
V škole je to rovnaké, ako všade inde. Ak chceš uspieť - musíš trénovať a pravidelne sa do školy pripravovať. Udržuj preto svoje poznatky opakovaním a cvič svoju pamäť. Pamätaj ale, že cieľom nie je, aby si si všetko zapamätal do posledného slova, ale aby si bol schopný svoje vedomosti a zručnosti kedykoľvek využiť.
Existuje niekoľko metód efektívneho učenia. Skús podľa niektorej z nich postupovať a zlepšiť domácu prípravu. Uvidíš , že to pomôž . Metóda " 5 P " prináša päť hlavných zásad pre zlepšenie učenia (upravené z príručky Jak se efektivně učit , ktorú spracovala Mgr . Lenka Novotná).
Podmienkami je myslené tvoje prostredie, v ktorom sa učíš.
Pre efektívnejšie učenie by si mal dodržiavať nasledujúce body:
"Nemám čas". "Nestíham". Poznáš to? Určite áno. Väčšinou to však nie je spôsobené skutočným časovým presa , ale tým, že si nedokážeš svoj čas riadne zorganizovať, a využiť ho. Dobrým plánovaním času (tzv. time management) ho získaš - na učenie aj pre svoje koníčky.
Ako na to :
Veľmi dôležité je urobiť si dobré poznámky z výkladu. Majú totiž nesporné výhody, a preto je v žiadnom prípade nepodceňuj.
Je to skratka dlhého výkladu vyučujúceho ,a preto obsahuje iba základné informácie, ktoré by si mal vedieť (všetko ostatné nájdeš v učebniciach alebo na internete).
Počas zapisovanie do zošita si zároveň ukladáš informáciu do pamäti, a udržuješ pozornosť a sústredenosť pri výklade. Uč sa preto vypisovať poznámky aj doma - naučíš sa tak zaznamenávať iba najdôležitejšie, tzv. kľúčové informácie.
Pri vedení poznámok si vytvor prehľadný postup - člen si jednotlivé oddiely do stručných bodov, farebne si vyznač nadpisy apod.
Prehľad
V prvom kroku získaj rýchly prehľad o texte. Prečítaj si, čo sa máš naučiť, ale len zbežne, skôr informácie preletí očami, aby si vedel, čo obsahuje. Potom si text prečítaj znova a pozornejšie.
Otázky
V druhom kroku vyhodnotí, čo poznáš, a čo si už budeš len opakovať. Označ si, čo je dôležité.
Čítanie
Prečítaj si dôkladne a sústredene celý text odsek po odseku. Pre lepšiu koncentráciu zaraď krátke prestávky, predovšetkým keď tvoja pozornosť ochabuje. Pozorne si prezri obrázky a náčrty.
Aktívny Čítanie
Po prvom podrobnom čítaní nasleduje proces aktívnej prác . Znovu si čítaj text, ale teraz už s ceruzkou v ruke. Podtrhávaj obyčajnou ceruzkou dôležité informácie, rob si poznámky na papier alebo do zošita. Ak je učebnica tvoja, zviditeľní si zvýrazňovačom nové informácie. Potom si vypíše vety, ktorým nerozumieš. Neskôr sa na ne spýtaj napr. kamarátov či rodičov.
Opakovanie
Posledným krokom je zhrnutie naučeného. Najlepšie funguje, keď si látku riekneš nahlas alebo sa dáš od niekoho preskúšať.
Zapamätanie a zabúdania
Zapamätanie informácií je zložitý proces, proti ktorému beží proces zabúdania. Všetci to poznáme z bežného každodenného života - zabúdame mobil, kľúče, mená ľudí apod.
Cieľom učenia je zabrániť alebo aspoň spomaliť zabudnutia získaných vedomostí.
Po jednom prečítaní dvoch stránok textu si prvý deň budeš pamätať zhruba 50 až 60 % (spomenieš si na niektoré pojmy, ktoré budeš vedieť vysvetliť). Druhý deň už však klesne množstvo informácií na zlomok, a zhruba za týždeň si na to už len hmlisto spomenieš.
Ako si teda udržať vedomosti v dlhodobej pamäti?
V tomto ohľade je to u každého jedinca iné - niekto sa lepšie učí, keď informácie vidí, iný zase keď je počuje. Záleží na tebe, čo ti najviac vyhovuje.
Najlepším variantom je však skombinovať oboje. Napr. čítať si látku v učebnici a preriekávať si ju nahlas (a zároveň si treba aj podčiarkovať dôležité informácie).
Ďalšie odporúčania, ako si svoje znalosti dlhšie udržať:
Tak čo, vyskúšate to? Určite áno.
Za pokus predsa nič nedáte, a ak budete trpezliví, uvidíte, že sa to oplatí.
Veľa šťastia!
Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefón: 724 243 959
WWW: www.institutcemi.sk
27.11.2024
Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne, Veľkomoravská 14, Trenčín, Trenčín
4.12.2024
Stredná odborná škola potravinárska, Cabajská 6, Nitra, Nitra
5.12.2024
Obchodná akadémia Imricha Karvaša Bratislava, Bratislava