26.11.2024
Spojená škola, Pezinok
Ak ste v maturitnom ročníku, potom už asi tušíte, že sa blíži jedno z najnáročnejších období vášho života. Obdobie, kedy vás čaká nielen "skúška dospelosti", ale aj rozhodovanie o svojom budúcom živote. Nielen, že sa teda musíte riadne a usilovne pripravovať na maturitu, ale musíte aj starostlivo zvážiť svoje ďalšie možnosti a zvoliť si, či sa už zapojíte do pracovného procesu či sa budete ďalej vzdelávať. Prípadne kde a na aké univerzite a fakulte. Podľa čoho si ale VŠ vybrať? Čo by ste mali vziať do úvahy?
Zvíťazila možnosť, že si ešte predĺžite mladosť a budete sa ďalej vzdelávať? Ak áno, je veľmi dôležité dobre sa zorientovať a zo všetkých študijných možností pre vás vybrať pokiaľ možno tú pravú. Aj keď, ak si počas štúdia uvedomíte, že práve tento odbor nie je pre vás to pravé orechové, môžete samozrejme svoje šťastie na svoj "vysnívaný" obor skúsiť aj ďalší rok. Čas neúprosne plynie a vy ho tak môžete zbytočne "premrhať". Je teda určite lepší výber odboru nepodceniť a snažiť sa ho "trafiť" hneď na prvýkrát ....
V dnešnej dobe sa ponuka univerzít a ich fakúlt významne rozšírila, a vy si tak pre svoje štúdium smiete vyberať z veľmi pestrej ponuky. U čoho by ste ale mali začať? Najlepšie u toho, čo vás najviac baví, čomu by ste sa radi venovali a v čom ste dobrí. Podľa toho si určíte študijné zameranie a na základe toho aj konkrétnu školu.
Ak ste potom "jasnovidci" a myslíte dopredu, je dobré sa tiež pozrieť na uplatniteľnosť absolventov tejto fakulty na trhu práce a ich priemerné platy. Samozrejme, že ak sa naozaj túžite stať bakalárom či inžinierom v odbore, v ktorom je vysoká nezamestnanosť, môžete tak urobiť. Avšak v tomto prípade musíte počítať s tým, že po absolvovaní tejto školy môžete mať veľké problémy s nájdením vhodného pracovného miesta.
A v neposlednom rade je tiež dobré sledovať kvalitu školy.
Ak potom všetky tieto kroky dodržíte, môžete mať aspoň dobrý pocit z toho, že ste urobili pre svoju budúcu kariéru čo možno najviac. A teraz už len zostáva urobiť maximum aj pri príprave na tieto dôležité skúšky. A ako pri tom postupovať? Úplne najlepšie je si dopredu zistiť, ako budú skúšky vyzerať, akú budú mať formu (odpovedač, testové...) a časový limit a pod.
Pre samotnú prípravu potom môžete využiť rôzne prípravné kurzy, ktoré samy univerzity organizujú, on-line kurzy na internete či skriptá a učebnice vydávaná či odporúčaná školou.
Možností je teda viac, než dosť, a ak pri ich využití zistíte, že máte v tom či onom medzery, môžete ešte navyše využiť príležitosť zohnať si nejakého súkromného učiteľa, ktorý vám vysvetlí aspoň tú látku, ktoré príliš nerozumiete, a ktorá je vašou " slabinou ".
A na záver jedna dobre mienená rada, nepodceňujte túto prípravu a nenechávajte ju na poslednú chvíľu! Čím viac sa totiž bude termín prijímacích skúšok blížiť, tým budete nervóznejší a štúdium vám pôjde pomalšie. Tak nech sa stihnete naučiť všetko, čo budete potrebovať! Mnoho zdaru!
Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefón: 724 243 959
WWW: www.institutcemi.sk
27.11.2024
Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne, Veľkomoravská 14, Trenčín, Trenčín
4.12.2024
Stredná odborná škola potravinárska, Cabajská 6, Nitra, Nitra
5.12.2024
Obchodná akadémia Imricha Karvaša Bratislava, Bratislava
6.12.2024
Stredná odborná škola drevárska, Lučenecká cesta 2193/17, Zvolen, Zvolen