26.11.2024
Spojená škola, Pezinok
Čítačka elektronických kníh čiže e-čítačka, je jednoúčelové hardvérové prenosné zariadenie, ktoré je určené pre čítanie elektronických kníh, a ktoré umožňuje zobrazenie textu knihy pomocou technológie elektronického atramentu (tzv. E-ink).
Veľkým pozitívom E-ink displejov je potom to, že odrážajú svetlo podobne ako obyčajný papier, nie sú podsvietené a neblikajú. Tým pádom aj menej zaťažujú vaše oči. Medzi ďalšie veľké výhody čítačiek, ktoré zatiaľ ako jediné využívajú túto technológiu, patrí tiež vynikajúca čitateľnosť textu aj na priamom slnku či veľmi malá spotreba energie na jej prevádzku. Tá je potrebná v podstate len pri otáčaní stránok, a teda je naozaj zanedbateľná. Výrobcovia e-čítačiek preto výdrž ani nevyjadrujú v čase, ale uvádza, že na jedno nabitie je možné prečítať 5 000 až 15 000 strán.
Nevýhodou u zariadení s elektronickým atramentom potom je napríklad to, že nemajú vlastný zdroj svetla, a preto sa čítanie v noci nezaobíde bez externého osvetlenia (čo možno naopak oceniť u čítacích zariadení typu notebook alebo tablet) alebo to, že sú v súčasnosti zatiaľ len čiernobiele a pracujú len s rôznymi odtieňmi sivej. Navyše neumožňujú rýchle zmeny obrazu, a preto na nich, na rozdiel od ďalších čítacích zariadení, napríklad neprehrajete video.
Čítačky e-kníh sú určené predovšetkým pre čítanie elektronických kníh, nie na využívanie ostatných doplnkových funkcií (to len výnimočne). Veľmi užitočné tu ale sú rôzne pomôcky, ktoré napomáhajú pri čítaní (ako už sme sa zmienili v minulom článku Elektronické knihy - ich výhody a nevýhody). Čítačky totiž umožňujú napríklad vkladanie záložiek, označovanie častí textu, vyhľadávanie slov či písanie poznámok. Možno tu aj zväčšiť text či si ho nechať previesť do hovorenej podoby. Posledné menované potom môžete využiť najmä vtedy, učíte ak sa cudzie jazyky.
Obvyklou výbavou moderných e-čítačiek je dnes už aj pripojenie k internetu, ktoré sa dá využiť najmä pre priamy nákup e-kníh u niektorých predajcov.
A v neposlednom rade je nutné spomenúť aj tú výhodu e-čítačky, že sa do nej zmestí aj niekoľko tisíc kníh, a teda sa žiadnej zo svojich obľúbených nemusíte kvôli nedostatku miesta vzdávať, obzvlášť potom, keď vyzáříte na cesty. Tu však samozrejme záleží na veľkosti vnútornej pamäte a vloženej karty.
1) Ak máte v pláne si toto zariadenie zakúpiť, najprv zvážte, čo všetko od tohto zázraku modernej doby očakávate. Pokiaľ vám ide len o čítanie kníh, voľba e-čítačky je jasná. Pokiaľ ale očakávate od tohto zariadenia viac, napríklad tu chcete hrať hry alebo si prezerať webové stránky, vyberte si radšej niektoré z ďalších čítacích zariadení, medzi ktoré patrí osobný počítač, notebook, netbook, chytrý telefón či tablet.
V prípade, že sa však rozhodnete pre niektoré z vyššie uvedených multifunkčných zariadení, je nutné si uvedomiť zásadný rozdiel, a to, že na rozdiel od čítačiek, ktoré sú vyrobené pre prácu s konkrétnymi formátmi, tu záleží na nainštalovaných programoch a aplikáciách.
2) Je dôležité vziať do úvahy zdroje a formáty e-kníh - žiadna čítačka totiž nepodporuje všetky formáty, v ktorých je možné knihy získať, a aj keď existujú isté programy pre prevod do jednotlivých požadovaných programov, je to určené skôr pre skúsenejších užívateľov. Tiež sa nezabudnite uistiť, že vaša vyhliadnutá čítačka podporuje slovenské znaky (mäkčene, čiarky, atď.).
3) Ďalej zvážte vhodnú veľkosť displeja. Niekomu z vás budú zrejme vyhovovať menšie, skladnejšie čítačky, ktoré budete mať neustále pri ruke, a zmestia sa aj do malej tašky či kabelky, inému zase čítačky s väčším displejom. Tie uvítajú predovšetkým tí z vás, ktorí horšie vidia či tí, ktorí budú čítať prevažne knihy vo formáte PDF.
4) Rozmyslite si, či chcete radšej zariadenie s dotykovým displejom alebo iba so šípkami a navigačnými tlačidlami.
5) Dôkladne zvážte, či vám budú plne vyhovovať rozmery a váha vami vybraného zariadenia. Ak totiž budete čítačku často prenášať, alebo čítať dlhé hodiny, zamerajte sa radšej na čo najmenšie rozmery i váhu, pretože by ste mohli neskôr svojho výberu ľutovať.
6) Dobre zvážte, akú maximálnu cenu ste ochotní za toto zariadenie zaplatiť. Zároveň si ale uvedomte, že to najdrahšie, nemusí byť pre vás to najvhodnejšie!
Pevne veríme, že ste pri svojom nákupe čítačky elektronických kníh, príp. ďalších čítacích zariadení, starostlivo zvážili všetky potrebné faktory uvedené v našom článku, a so svojím výberom tak budete v budúcnosti len a len spokojní. A zároveň dúfame, že niektoré z vás tento výdobytok modernej doby prinúti viac a častejšie čítať nielen povinnú školskú literatúru
Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefón: 724 243 959
WWW: www.institutcemi.sk
27.11.2024
Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne, Veľkomoravská 14, Trenčín, Trenčín
4.12.2024
Stredná odborná škola potravinárska, Cabajská 6, Nitra, Nitra
5.12.2024
Obchodná akadémia Imricha Karvaša Bratislava, Bratislava