Čo je a čo nie je integrácia informačných technológií do výučby

Stále častejšie počúvame učiteľa hovoriť, že digitálne technológie používajú aj s počítačom bežne pracujú. Skúsenosti z praxe však radí byť v oblasti ostražitý. Poďme sa pozrieť, ako môžu učitelia počítača využívať.

Príprava na výučbu

Prvotné využívanie digitálnych technológií sa do práce mnohých učiteľov dostalo najčastejšie tým spôsobom, že počítače začali využívať na prípravu na výučbu. Spracovanie textových dokumentov, tabuliek či schém, vyhľadávanie textov a obrázkov na internete, to všetko potom slúži ako vlastné, lepšie čitateľné a kedykoľvek neskôr modifikovateľné dokumenty, skrátka ako jednoduchšie príprava na výučbu.

Prvý širšia podpora štátu učiteľov v oblasti informačných a komunikačných technológiách (IKT) prebehla v dobe pred desiatimi rokmi, kedy učitelia masovo prechádzali vzdelávacími seminári. Tieto školenia dala pomerne veľkej časti učiteľov možnosť zoznámiť sa s počítačom a internetom. V dnešnej dobe sa ale jedná o obsahovo prekonaná školení, ktoré majú s moderným spôsobom integrácie digitálnych technológií do vzdelávania pramálo spoločného.

Samotná informačná gramotnosť učiteľov ich žiakmi príliš zaujímať nemusí. Kľúčové je, či ju učitelia dokážu využiť pre zlepšenie učenia samotných žiakov, pre rozvoj ich informačnej gramotnosti, pre zvýšenie atraktivity výučby, pre prepojenie s mimoškolskom vzdelávaním.

Využitie technológií vo výučbe

O stupienok vyššie, než je príprava na výučbu, stojí využívanie digitálnych technológií priamo vo výučbe. Najčastejším príkladom môže byť jednoduchá prezentácia učiva za využitie ICT, ktorá býva najčastejšie spojená s použitím dátového projektora alebo interaktívne tabule. Inšpekcia uvádza, že na základe návštev 38 % z celkového počtu škôl zapísaných v českém školskom registri došla v navštívených vyučovacích hodinách k tomuto percentuálnemu zastúpeniu hodín, v ktorých bolo využité IKT pre prezentáciu učiva:

Tabuľka 1: Jednoduchá prezentácia učiva za používanie IKT. Zdroj : Výročná správa CSI za rok 2012/2013 (Česká republika).

Nemožno polemizovať s tým, že audiovizuálne prostriedky (hlavne projekcie a interaktívne tabule) môžu výučbu spestriť a niektorý výučbový obsah priblížiť žiakom oveľa lepšie, než tlačená učebnice či učiteľov výklad. Napríklad pri vhodnom využití interaktívnej tabule je možné vybrané žiakov aktivizovať a za ideálnych podmienok môže byť pre žiaka pri tabuli výučba skutočne interaktívne.

Všeobecne si ale musíme uvedomiť, že využitie tabúľ a projektorov podporuje predovšetkým frontálne výučbu. Vzhľadom k tomu, že skutočnú interaktívnu prácu s digitálnym zariadením môže vykonávať len jeden, v prípade modernejších tabúľ niekoľko málo žiakov, nemožno dnes taký spôsob využitia IKT považovať za skutočnú integráciu digitálnych technológií do výučby. Veľmi často taký spôsob používania počítačov učiteľom podporuje transmisívny spôsoby výučby, inštruktívnu odovzdávanie hotových poznatkov, klasický frontálny výklad. To všetko môže byť za istých okolností vhodný didaktický postup, nejedná sa ale o aktivity zamerané na žiaka. A zatiaľ čo prvý spôsob výučby v školách prevláda, zručnosti pre 21. storočie (spolupráca, samostatnosť, iniciatívnosť, tvorivosť, kritické myslenie, empatia, komunikácia, ICT zručnosti atp.) Je možné u žiakov týmto spôsobom rozvíjať len veľmi obmedzene, ak vôbec.

Tradičné výučbu určite nie je možné paušálne považovať za nesprávnou alebo nevhodnou, jej korene spočívajú v minulých storočiach, kedy bolo cieľom vzdelávania predovšetkým odovzdávať informácie a poznatky. V čase, keď čoraz väčšiu časť ľudí nie je platená za to, čo vie, ale za to, čo je so svojimi vedomosťami schopná robiť, musí byť výučba postavená inak.

Integrácia technológií do výučby

Ako uvádza sama CSI, veľmi dobré znalosti pedagógov z oblasti ICT sa pri praktickom využití IKT pri vzdelávaní žiakov prejavili v menšej miere. To je na jednej strane úplne logické, na druhú to pôsobí veľký problém. Zručnosti práce s technológiami na strane učiteľa ešte automaticky neznamenajú schopnosť využívať technológie pre podporu učenia žiakov. Na to je potrebné pedagogický cit, didaktická intuície a aj nejaké to formálne vzdelanie, bez ktorého sa učiteľ v našich školách jednoducho nezaobíde.

O skutočnej integrácii technológií do výučby teda môžeme hovoriť len vtedy, ak sa jedná o aktívnu a zmysluplnú prácu žiaka. Počítač nemusí byť stredobodom výučby, ako to často sledujem na přetechnizovaných ukážkových hodinách organizovaných dodávateľmi hardvéru do škôl. Môže byť využitý len doplnkovo, zato ale účelne a vždy k nejakému cieľu, ktorý je bez technológiou nemožné alebo ťažké dosiahnuť. Za vhodnú integráciu teda nemožno považovať napríklad také využitie počítača, kedy žiaci čítajú zadania úlohy z elektronickej učebnice, aby ju následne riešili do papierového zošita.

Príkladom nech je projektová výučba

K integrácii technológií často dochádza pri projektovej výučbe. Ukážme si jeden typický príklad. Trieda preberá českých spisovateľov a chce sa dozvedieť viac o Karlovi Čapkovi. Žiaci sa rozhodnú detailne naplánovať výlet do pamätníka Karla Čapka v Starej Hute, kde žil a kde sa môžu zoznámiť s reáliami jeho života a doby, v ktorej pôsobil. Najskôr musí zistiť, kde sa objekt nachádza a akú má otváraciu dobu, naplánovať vhodné dopravné spojenie mestskou dopravou na vlakovej stanici, zvoliť zodpovedajúci spoj do Dobříša, v mapách nájsť cestu zo stanice, zistiť finančné požiadavky na cestovné a vstupné. Pri plánovaní aktivít v Čapkovej vile vychádzajú z rôznych informácií o ňom aj o jeho diele, pripravujú si úlohy, kvôli ktorým sa do Čapkove vily rozhodli vypraviť a ktoré možno zistiť iba tam.

Po dobu celého školského výletu všetko dokumentujú fotoaparátom a záznamom videa, k čomu môžu využiť napríklad vlastné mobilné telefóny. Výsledkom projektu je multimediálny dielo, na ktorom sa rôznymi úlohami podieľal každý účastník výletu. Dielo obsahuje ako fakty o múdrom spisovateľovi, približuje jeho dobu a jej problémy, zároveň ale dokladuje aj celý školský výlet a postupy, ktoré si žiaci vyskúšali. Zverejnením diela na internete k nemu získajú prístup aj rodinní príslušníci detí, ich kamaráti a treba aj vzdialená partnerská škôl, s ktorou škola spolupracuje. Z neumelecky popísaného projektu, ktorý v skutočnosti sleduje oveľa viac výučbových cieľov, ako je uvedené, je zrejmé, že absolútnu väčšinu aktivít budú žiaci riešiť v spolupráci so spolužiakmi a to prostredníctvom digitálnych technológií, v ktorých ovládanie a využívanie sa akosi nevdojak budú zlepšovať.

Viac sa dozviete v článku Ondreja Neumajera: Co je a není integrace technologií do výuky.

Zdroj: Ondrej.Neumajer.cz

TOP školy

CEMI MBA Studies s.r.o.

Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefón: 724 243 959
WWW: www.institutcemi.sk

To ma zaujíma

Chcete tu tiež zviditeľniť Vašu školu?

Chcem viac informácií

Nadchádzajúce podujatia na školách

Zobraziť ďalšie akcie
Deň otvorených dverí

Spojená škola, Pezinok

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Súkromné konzevatórium v Nitre, Nitra

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne, Veľkomoravská 14, Trenčín, Trenčín

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Fakulta humanitných a prírodných vied, Prešov

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Stredná priemyselná škola stavebná, Žilina

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Gymnázium sv. Františka Assiského, Malacky

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Stredná odborná škola potravinárska, Cabajská 6, Nitra, Nitra

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Obchodná akadémia Imricha Karvaša Bratislava, Bratislava

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Stredná priemyselná škola, Dubnica nad Váhom

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Stredná zdravotnícka škola, Banská Bystrica

To ma zaujíma

Chcete propagovať svoju školu?

Rýchly kontakt

info@zoznamskol.eu

* tieto kontakty nie sú kontakty školy, ale kontakty prevádzkovateľa servera ZoznamŠkol.eu

Prevádzkovateľ webovej stránky

just4web.cz s.r.o.
IČ: 27547876

Prejsť na kontakt