26.11.2024
Spojená škola, Pezinok
Každý z nás má svoj vlastný štýl učenia, ktorý mu plne vyhovuje, ale na ktorý musí prísť sám. Niektoré techniky alebo finty, ktoré platia u kamaráta, nemusí práve zákonite platiť aj u teba. Najlepšie teda je, vyskúšať si všetky možnosti, všetky techniky, ktorá z nich bude tá najlepšia.
Jeden z prieskumov publikovaný v Psychological Science in the Public Interest totiž navyše ukazuje, že niektoré často spomínanej a používané techniky, nemajú tak vysokú úspešnosť, ako by sa mohlo zdať. Medzi najmenej úspešné techniky sa zaradilo zhrnutie preberanej témy, vizualizácie, opakované prečítanie, ale aj často používané mnemotechnická pomôcky alebo podčiarkovanie dôležitého. Takéto dôkladné dopytovania, samo vysvetľovaní alebo prekladané učenie prestávkami sa potýka so strednou úspešnosťou. Najviac úspešné je naopak vraj rozloženie učenie a testovanie nanečisto.
V tejto metóde ide o to, vysvetliť si, prečo sú tieto dané skutočnosti pravdivé. Človek sa tu ale sústredí skôr na zodpovedanie otázok zameraných na PREČO a nie na CO. Ale aj tak je táto metóda prínosná. Keď sa budete pýtať, tak si svoje odpovede zapíšte do poznámok. Ide o metódu veľmi jednoduchú a ľahko aplikovateľnú.
K uplatňovanie tejto metódy je však potrebné mať dostatok predchádzajúcich znalostí, aby ste dokázali požadované otázky vymyslieť. Preto je vhodná pre študentov, ktorí sa už v danej oblasti dobre orientujú. Navyše, o moc viac času, než u samotného čítania, vám to nezaberie.
Táto technika je užitočná pre abstraktné učenie. S pomocou tejto techniky sa človek dobre naučí treba algebrické vzorce. Je ale vhodná vlastne pre všetky vekové kategórie. Ide tu vlastne o to, že si danú látku alebo tému sami sebe jednoducho vysvetlíme. Jedinou nevýhodou je dvojnásobok stráveného času než napríklad u dopytovania.
Toto je jedna z najstarších metód, vďaka ktorej si zhrnieme všetky informácie, ktoré sme sa dozvedeli. Je vhodná na prípravu na písomné "doplňujúce" testy , kde musíme predkladať naučené poznatky. Nie je však vhodná na prípravu na test s výberom z možností.
Snáď najpoužívanejšie technika medzi študentmi vôbec. Nevyžaduje totiž žiadny tréning a ani takmer žiadny čas navyše. Aj napriek tomu v sledovanej štúdii nedopadla moc úspešne. Ale ak vám taký spôsob učenia vyhovuje, potom nie je čo riešiť.
Túto metódu vám už radili určite na základnej škole. Ide tu o napodobňovanie určitých informácií na základe podobnosti (napríklad zvukové alebo obrazové podobnosti) . Táto metóda je vhodná na zapamätanie informácií, ak máte málo času. Využíva sa veľmi dobre pri učení sa cudzieho jazyka, vedeckým termínom akú sú potrebné chemické prvky a podobne. Ide však o krátkodobé zapamätanie, ale k udržaniu informácií v dlhodobej pamäti už moc účinná nebýva.
Táto metóda sa opiera o predstavovaní si látky vizuálne alebo si poznatky kresliť. Ide o veľmi jednoduchú techniku , u ktorej sa ale bohužiaľ ešte nevie, u akého typu vzdelávania by mohla byť vhodná. Ale za vyskúšanie určite stojí! A ak prídete na to, ako ju využiť, potom nám to napíšte!
Podľa publikovaného výskumu metóda neradí medzi tie najúspešnejšie, ale v praxi to býva inak. Opakovaným čítaním sa totiž zvyšuje hranica zapamätanie informácií. Ide navyše o lepšiu metódu, ako je napríklad zhustenej prečítania, ktoré sa v praxi tiež hojne využíva.
Táto metóda nebýva často vyhľadávaná, ale zato býva o to viac úspešná. Človek si totiž zapamätá oveľa viac informácií, keď je sám musí vkladať, premýšľať o nich a tiež, keď sa poučuje zo svojich chýb. Ľudia ale túto metódu berú len ako nutné zlo .
Takéto testy sú vhodné ako k bežnému učeniu , tak aj k učeniu na záverečné testy či testy k prijímaciemu konaniu.
Medzi zaujímavé, hoci málo aplikované, metódy patrí rozloženie učenia do väčšieho časového úseku. Tento čas sa odvíja od toho, ako dlho si chcete túto informáciu pamätať. Ak si chcete niečo pamätať jeden týždeň, potom vám stačí sa učiť 12 až 24 hodín, samozrejme s prestávkami. Ak si ale chcete pamätať získané poznatky až päť rokov, potom by ste sa mali učenie venovať 6 až 12 mesiacov.
Čo si takto učenie prekladať tak, aby sme témy striedali medzi sebou? Niekomu táto metóda vyhovuje najviac. Výskumy totiž hovoria, že je dobré, prekladať motorické (fyzická pohyb a námaha) a kognitívne úlohy (úlohy s potrebou premýšľania - učenie). Tu totiž je veľká pravdepodobnosť zapamätanie - takmer 50 %!
Záverom je teda potrebné zdôrazniť, že rovnako ako vo všetkom inom, každému vyhovuje iná technika učenia, preto skúste vyskúšať všetko, čo by vám v učení mohlo pomôcť, skúškové sa totiž nezadržateľne blíži!
Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefón: 724 243 959
WWW: www.institutcemi.sk
27.11.2024
Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne, Veľkomoravská 14, Trenčín, Trenčín
4.12.2024
Stredná odborná škola potravinárska, Cabajská 6, Nitra, Nitra
5.12.2024
Obchodná akadémia Imricha Karvaša Bratislava, Bratislava