26.11.2024
Spojená škola, Pezinok
Už viete, čo je rýchločítanie, aké sú jeho zásady a čo treba robiť, aby sme naše čítanie zrýchlili a zefektívnili. (Písali sme o ňom už skôr v článku Čo je to rýchločítanie a ako na neho?). Ale stačí to? Nestačí! Treba sa texte venovať aktívne a pristupovať k nemu podľa toho, čo od textu očakávame.
Čítanie a hlavne jeho rýchlosť záleží na čitateľovej postoji k danému textu. Je jasné, že ak moje oči bezmyšlienkovite kĺžu po riadkoch textu a nevnímam čítaný text, potom sa o čítanie skoro ani nedá hovoriť. Hlavne nie ako o aktívnom čítanie. Čitateľ má totiž cieľ a aktívny čitateľ si dáva za cieľ zistiť určitú informáciu, pochopiť danú problematiku alebo si len overiť, o čom text je. Cieľ mu dodáva motiváciu a tá sa prejavuje sústredením. Nenecháva sa textom viesť, ale predvída a sám ho vedie. Vníma totiž text ako celok, nielen sled po sebe idúcich viet. Po prečítaní textu potom dokáže vystihnúť hlavné myšlienky textu, urobí si svoj záver a hlavne dokáže povedať, v čom s autorom súhlasia a s čím nie.
Efektívne čítanie nie je totožné s rýchločítaniem ani s aktívnym čítaním. Ide totiž o všeobecné označenie postupu, ktorý umožní čo najrýchlejšie a s najväčším prínosom prečítať daný dokument, dostať z neho to najdôležitejšie a čo najdlhšie si to pamätať.
Aktívne čítanie alebo rýchločítanie sú teda iba metódy čítanie textu využívané pri efektívnom čítaní. Ide o čo najefektívnejšiu prácu s textom. Nestačí nám len čítanie, tak si v texte podčiarkujú, píšeme si poznámky a výpisky toho najdôležitejšieho, a hlavne, po dočítaní texte si opakujeme to, čo sme sa dozvedeli.
Ako teda pri čítaní textu najlepšie postupovať? Na začiatku si musíme zodpovedať dve otázky:
Ak sme schopní odpovedať si na tieto otázky, potom sme schopní si aj zvoliť vhodný spôsob čítania. A z čoho môžeme voliť?
Ide o základné zoznámenie s textom. Všímame si prevažne autora, nadpisov, anotácie, osnovy, obsahu, úvodu a záveru, kde bývajú zhrnutá tie najdôležitejšie dáta. Ide teda o to, vziať knižku či text do ruky, pozrieť sa o čom je, rýchlo ho prelistovať a zoznámiť sa s jej štruktúrou.
Ide o veľmi rýchly spôsob čítania, pri ktorom by nemalo dochádzať k žiadnym regresiám. Používa sa teda len v prípade, že sa chceme zoznámiť so základmi daného problému.
Ako už napovedá názov, u tohto spôsobu čítania si naše oči vyberajú len konkrétne kľúčové slová. Tento spôsob teda využívame v prípade, že hľadáme iba konkrétnu informáciu.
Tu ide o čítanie obyčajné, teda pomalé a dôkladné čítanie textu, kedy je potrebné vnímať každé slovo textu. To uplatňujeme, ak sme sa s danou témou nikdy nestretli.
Pri kombinovanom čítaní sa jednotlivé štýly čítanie skĺbia dohromady. V praxi to vyzerá tak, že tie časti textu, ktoré poznáme, prejdeme kurzorickým čítaním a do statarického spomalíme iba v momente, keď narazíme na nový termín. Ďalej sa v texte pohybujeme selektívne a hľadáme tento termín v texte. Na záver potom využijeme opäť statarické čítanie, aby sme vstrebali to najdôležitejšie z textu.
Teraz teda nezostáva, než vziať prvý časopis alebo knihu, ktorú máte po ruke a začať cvičiť, cvičiť, cvičiť ... tak veľa šťastia!
Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefón: 724 243 959
WWW: www.institutcemi.sk
27.11.2024
Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne, Veľkomoravská 14, Trenčín, Trenčín
4.12.2024
Stredná odborná škola potravinárska, Cabajská 6, Nitra, Nitra
5.12.2024
Obchodná akadémia Imricha Karvaša Bratislava, Bratislava