26.11.2024
Spojená škola, Pezinok
V dnešnom svete moderných technológií je zrejmé, že pokrok sa nedá zastaviť, a veľa vecí a postupov tak nenávratne zastaráva. Je tomu tak ale aj v prípade kníh? Myslíte si, že knihy v digitálnej podobe, tzv. e-knihy, nahradí staré dobré tlačené knihy? A čomu dávate prednosť vy? Vidíte prínos elektronických kníh pri vašom štúdiu? Je to pre vás pohodlnejšie, a ste tak ochotní prečítať trebárs aj viac povinné čítania? Ak áno, s chuťou do toho. A pre vás ostatných, ktorí e-knihy ešte nevyskúšali, prinášame pre porovnanie stručný prehľad ich výhod i nevýhod...
Názory na elektronické knihy sa samozrejme veľmi rôzni - niektorí sú zástancami pokroku, iní zase nedajú dopustiť na klasické tlačené knihy, ktoré majú svoje kúzlo. Otázkou však je, čo je pre nás v dnešnej dobe najvýhodnejšie a najpraktickejšie, a či prípadne chceme meniť svoje zvyky a vyskúšať niečo nové.
Pojem elektronické kniha, či skrátene e-kniha, má niekoľko rôznych definícií a vysvetlení. Niekedy označuje dokonca aj technické zariadenie, ktoré slúži k jej čítaniu (v tomto prípade je však lepšie označenie čítačka elektronických kníh). Najčastejšie je však e-kniha vnímaná ako digitálna verzia klasickej tlačenej knihy čiže kniha v digitálnej podobe.
Spôsob ich vzniku môže byť buď vytvorením priamo v počítači, alebo digitalizáciou tlačeného dokumentu. Pre ich čítanie je však v každom prípade nutné využiť nejaké technické čítacie zariadenia - čítačku e-kníh, počítač, tablet, apod. Vhodné sú teda skôr pre tých z vás, ktorí nemáte problémy s modernou technikou.
Ak nakupujete elektronické knihy, potom nezabudnite pri ich výbere brať do úvahy i ich formáty. Tie totiž ovplyvňujú nielen vzhľad textu, teda aj pôžitok z čítania, ale aj to, či knihu vôbec otvoríte. Môže sa totiž stať, že práve tento formát nebude vaša čítačka podporovať, a vy sa tak ku knihe vôbec nedostanete.
Všeobecne možno tieto formáty rozdeliť do niekoľkých skupín. Prvú tvoria práve tieto špeciálne formáty určené pre e-čítačky. Ich výhodou je to, že prispôsobujú rozloženia textu veľkosti displeja, a tým umožňujú pohodlné čítanie. Nevýhodou je naopak to, že žiadna e-čítačka nepodporuje všetky tieto formáty, a je teda potrebné si toto postrážiť. Druhú skupinu potom tvoria bežné textové formáty typu DOC, DOCX, RTF, TXT či HTML. Aj tu platí, že sa tok textu prispôsobuje veľkosti displeja. A treťou skupinou je potom hojne používaný formát PDF. Ten má síce tú výhodu, že ho podporujú všetky e-čítačky, avšak nezobrazujú ho práve ideálne. PDF totiž zachováva knižnej predlohu, čo je výhodou napríklad pri tlači, ale naopak pôsobí problémy pri zobrazovaní na menších displejoch. Príliš malé písmo je samozrejme možné zväčšiť, ale v tom prípade bude na displeji zobrazený len výrez danej stránky, nie stránka celá. Pre čítanie elektronických kníh v tomto formáte sa teda odporúča využiť skôr osobný počítač alebo notebook, ako e-čítačku. Alebo aspoň zvoliť model s väčšou uhlopriečkou...
Ak ste ale už skúsený užívateľ, potom môžete využiť aj tzv. konverzné programy, ktoré vie prevádzať jednotlivé formáty medzi sebou, a vy tak máte o starosť menej.
Pre starostlivé zváženie, či skúsiť či neskúsiť čítať knihy v digitálnej podobe, vám prinášame stručný zoznam výhod aj nevýhod, ktoré tieto e-knihy majú.
Medzi hlavné pozitíva patrí napríklad to, že šetrí miesto, a vy tak nemusíte neustále riešiť, kam svojej novej knihy uskladniť. Ďalej si môžete napríklad zmeniť veľkosť a typ písma podľa vašej potreby, previesť text do hovorenej podoby, čítať aj pri slabom osvetlení, vyhľadať zadané slová v texte v rámci celej knihy či si vyhľadať význam neznámeho slova. Môžete si sem vkladať aj svoje poznámky či zvýrazňovať vybraný text, čo iste oceníte predovšetkým pri štúdiu. Navyše sú výhodné aj pre cestovanie - nezaberú vám žiadne miesto v kufri, a pritom so sebou budete mať veľmi rozmanitú zásobu čítania, stačí si potom len zvoliť žáner podľa svojej aktuálnej nálady a vybavenosti svojej knižnice.
Ďalším kladom, ktoré tieto knihy majú je, že bývajú lacnejšie ako tlačené verzie a nie sú nikdy vypredané. A navyše, ak ste ekologicky zameranie, potom iste privítate aj to, že vďaka úspore papiera šetrí životné prostredie.
Naopak nevýhodou týchto kníh oproti knihám tlačeným je, že na čítanie vyžadujú ďalšie zariadenia, a preto sú vhodné skôr pre technicky gramotnejší ľudí. Navyše tu môžu nastať problémy s rôznymi formátmi, zobrazeniami na displeji či problémy spojené s licenciou. Tieto knihy tak nemôžete ďalej voľne predať, požičať, odkázať či darovať. Ani si k týmto knihám nikdy nevytvoríte taký vzťah, ako ku knihám viazaným - nikdy ich nebudete mať vo svojej poličke v izbe, nikdy neucítite jej špecifickú vôňu a pod.
Záleží teda na každom z vás, či sa rozhodne pre starú dobrú klasiku, alebo vyskúša niečo iné. V žiadnom prípade ale jedna možnosť nevylučuje tú druhú, a vy si tak napríklad môžete zaobstarať nejaké e-knihy na cestovanie, a pritom doma stále podliehať čaru kníh viazaných
Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefón: 724 243 959
WWW: www.institutcemi.sk
27.11.2024
Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne, Veľkomoravská 14, Trenčín, Trenčín
4.12.2024
Stredná odborná škola potravinárska, Cabajská 6, Nitra, Nitra
5.12.2024
Obchodná akadémia Imricha Karvaša Bratislava, Bratislava