26.11.2024
Spojená škola, Pezinok
Skús hľadať svoje prednosti, schopnosti, vlohy, záujmy, ale aj nedostatky a slabé miesta. Potom je porovnaj s požiadavkami na štúdium a na výkon povolania. Nezabudni na svoj zdravotný stav, ktorý môže v niektorých prípadoch voľbu výrazne ovplyvniť.
Otvorene povedz o svojich plánoch niekomu, komu dôveruješ. Môžu to byť rodičia, príbuzní, kamaráti, učitelia, alebo napríklad výchovný poradca. Pýtaj sa, čo si o tom myslí. Ich názor môže byť iný ako je tvoj, ale získaš cennú spätnú väzbu a podnety k ďalšiemu premýšľaniu.
Vyhľadávaj odbory, ktoré by ťa nejako oslovili. Môžeš vyberať aj rôzne úrovne vzdelania, ako maturitné, tak výučný. K tomu potrebuješ aspoň základný prehľad o obsahu vzdelávania jednotlivých odborov, tzn., Čo sa budeš učiť a čo ťa čaká po škole.
Dá sa postupovať aj vylučovacou metódou, kedy postupne vyřazuješ odbory, ktoré ťa odrádzajú, nič ti nehovoria alebo je rozhodne odmietaš. Súpis zaujímavých odborov ti poslúži ako základný materiál na premýšľanie.
Pozoruj ostatné okolo seba - kto čo robí, a premýšľaj, či by ťa práve toto bavilo. Pritom si všímaj i detailov - pracovného prostredia, pomôcok, spôsobu práce a pod Posudzuj, čo z toho ti je blízke. Popisy jednotlivých povolaní získaš na stránkach Integrovaného systému typových pozícií alebo v Národnej sústave povolaní.
Nezabudni posúdiť, či požadované vzdelanie na výkon povolania, ktoré si si vybral / a, zodpovedá tvojim možnostiam a zdravotnému stavu.
Pretože škôl je v dnešnej dobe naozaj veľa, najväčší problém býva vo výbere konkrétneho odboru a školy. Bez dostatočných informácií o tom, čo ktorá škola ponúka, to však nejde.
Prehľadne si vypiše výhody a nevýhody každej školy, o ktoré premýšľaš (napr. ako ďaleko je škola od domova, koľko je školné v súkromných školách a aké sú finančné možnosti rodičov). Porovnávajte prijímacie skúšky v jednotlivých školách a odhaduj svoje šance na prijatie podľa vlaňajšieho pomeru prihlásených a prijatých uchádzačov apod.
Dni otvorených dverí sú jedinečnou príležitosťou, ako sa zoznámiť so školským prostredím, učiteľmi a podmienkami štúdia. Pýtaj sa preto na všetko, čo ťa zaujíma - od spôsobu výučby, cez pracovisko pre odbornú prax, ako škola komunikuje s rodičmi, mimoškolské aktivity žiakov, až po uplatnení absolventov tejto školy. Navštív viac škôl.
Vizitkou škôl sú ich webové stránky. Majú určitú vypovedaciu hodnotu a uvidíš, či obsahujú aktuálne a dostatočné informácie a či dávajú priestor aj študentom, alebo iba prezentujú aktivity vedenia.
Pobav sa o škole s jej študentmi, treba na burze stredných škôl a iných akciách. Aj ich vyjadrenie môže napovedať.
Ak si nie si istý / á svojím výberom, obráť sa na odborníkov v škole i mimo nej. Pýtaj sa na všetko, čo potrebuješ vedieť a čo ti nie je jasné.
Niektoré stredné školy organizujú na jeseň tzv prijímačky nanečisto. Spoznáš prostredie, overíš si svoje vedomosti a získaš obratnosť pri riešení mnohokrát nezvyklých úloh. Ponuky kurzov inzerujú školy na svojich weboch aj v médiách.
Máš problémy s učením alebo správaním, alebo máš nejaké zdravotné znevýhodnenia a nevieš, čo s tým? Obráť sa na psychológmi. Odborne ťa vyšetrí, navrhnú riešenia, a prípadne tí môžu odporučiť, ktorou cestou sa vo svojom vzdelávaní vydať.
Návštevu poradne neodkladaj, čím skôr to začneš riešiť, tým lepšie.
Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefón: 724 243 959
WWW: www.institutcemi.sk
27.11.2024
Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne, Veľkomoravská 14, Trenčín, Trenčín
4.12.2024
Stredná odborná škola potravinárska, Cabajská 6, Nitra, Nitra
5.12.2024
Obchodná akadémia Imricha Karvaša Bratislava, Bratislava