26.11.2024
Spojená škola, Pezinok
Najprv je dôležité sa zamyslieť nad tým, čo vás najviac baví, a čím by ste sa chceli zaoberať aj v budúcnosti. Ďalej si zistite , aké sú šance na prijatie na vybranú školu a aká je tu "úmrtnosť" študentov. Ďalším veľmi podstatným bodom, ktorý je nutné si zodpovedať, je uplatnenie absolventov tohto odboru.
A ak vaše vybraná škola organizuje dni otvorených dverí, neváhajte, a vyrazte sa na ňu pozrieť. Zistíte, ako sa vám páči a ako sa prezentuje, aká je kvalita tunajšej výučby, či má väzbu na prax alebo vedu či ako moderné a rozsiahle má vybavenie. Informácie o dňoch otvorených dverách môžete nájsť tiež na našom portáli. Ďalšie informácie potom získate na ich internetových stránkach či z diskusií s ich študentmi.
Všetky vyššie uvedené body ste si už odpovedali? Máte vybrané? Potom si ešte zostáva zodpovedať finančné otázky - ako veľmi finančne náročná bude táto škola? Aké je školné? Je tu možnosť získať štipendium? Zvládnem pri tomto štúdiu i práci či brigády? A nezanedbateľná je aj otázka, či budem do školy dochádzať či budem bývať na internáte, príp. či je kapacita koľají dostatočná...
Ak už toto všetko máte vyriešené, a viete tiež, či chcete študovať bakalársky alebo magisterský typ štúdia, nezabudnite si včas zistiť, do kedy a v akej forme je nutné podať prihlášku, a čo musí byť jej súčasťou. Informujte sa aj o prípadnej možnosti prijatia bez prijímacej skúšky.
Najdôležitejšie v tejto časti však je si zistiť, čo je obsahom prijímacích skúšok a kedy presne sa konajú, či nekolidujú s termínom iných prijímacích konaní. Nezabudnite sa tiež opýtať na prípravné kurzy a nulté ročníky, alebo či daná škola zverejňuje prijímacie testy z minulých rokov.
Teraz už zostáva len riadna a starostlivá príprava na samotné prijímacie skúšky. Ani to však nie je zárukou, že sa na svoju vysnívanú školu dostanete hneď na prvýkrát, a preto je dobré sa pokúsiť svoje šance čo najviac zvýšiť. Pýtate sa ako? Napríklad práve návštevou prípravných kurzov či nultých ročníkov.
Máte pocit, že prijímacie skúšky sú ešte veľmi ďaleko? Neriešite to? Chyba! Než sa nazdáte, skúšky sú za dverami, a vy zisťujete, že nestíhate... Čo s tým? Práve pre vás sú určené prípravné kurzy k prijímacím skúškam.
A aké sú ich výhody? V prvom rade vás aspoň privedú k určitej "disciplíne" v učení, a ďalej vás napríklad pripraví na samotný priebeh skúšok. Aj keď teda nie je zaručené, že aj po absolvovaní najlepšieho kurzu sa na svoju vysnívanú školu dostanete, oproti ostatným uchádzačom budete mať aspoň isté výhody. Naučíte sa, ako si správne rozložiť čas a tiež si osvojíte metódy riešenia testov. S predstihom sa tiež zoznámite s vysokoškolským prostredím.
Všeobecne sa hovorí, že je najlepšie si zvoliť prípravu na tej škole, na ktorú sa chcete hlásiť. Ale nie je to nutné - ani ponuka ďalších komerčných kurzov nie je na zahodenie. Záleží na mnohých faktoroch. Pri svojom výbere by ste sa mali poradiť a spýtať napr. bývalých absolventov týchto kurzov - ako boli spokojní, aké majú skúsenosti. Ďalším zásadným parametrom je ale napríklad aj to, z čoho sa budú skúšky skladať - aký typ skúšok vaše vybraná škola využíva , alebo zloženie lektorského tímu či množstvo poslucháčov v kurze.
Ak však cítite "medzery" len v niektorej z častí skúšok, potom si môžete vybrať aj len čiastkové kurzy (napr. kurz matematiky), čím ušetríte nielen peniaze, ale aj čas.
Čo je nultý ročník a pre koho je určený? Je to všeobecný pojem zahŕňajúci všetky prípravné kurzy nielen k prijímacím skúškam, ale aj k následnému štúdiu vybraného odboru na vysokej škole.
Táto príprava sa odohráva buď priamo na pôde školy, na ktorú sa v budúcnosti chcete prihlásiť, alebo v rámci rôznych komerčných kurzov, ktoré sú organizované vzdelávacími agentúrami. V súčasnej dobe je táto ponuka naozaj veľmi široká.
Štúdium nultého ročníka teda predstavuje jednu z možností pre tých, ktorí sa nedostali na vybranú vysokú školu ihneď na prvýkrát, a napriek tomu nechcú svoj sen vzdať.
Špecifikom tohto štúdia je, že poslucháči dochádzajú do školy podobne, ako pri prezenčnom či kombinovanom štúdiu (aj keď v menšom rozsahu) , ale nemajú štatút študenta! Preto študenti , ktorí sa hlásia do nultého ročníka ihneď po maturite, môžu spojiť nultý ročník sa štúdiom cudzieho jazyka, ktorý tento status ponúka, a aj naďalej tak študentmi zostať.
Oproti vzdelávacím agentúram prebiehajú nultých organizované vysokými školami trošku inak. Aktuálna ponuka prípravných kurzov je tu spravidla uvedená pod názvom kurz celoživotného vzdelávania. Hlavnou výhodou tohto štúdia je, že úspešní študenti môžu po dokončení kurzu získať bonifikáciu pri prijímacom konaní, či im môžu byť skúšky dokonca odpustené. V prípade prijatia im môžu byť aj uznané kredity za predmety, ktoré sa zhodovali s predmetmi vypisovanými v rámci bežného štúdia.
Určitou nevýhodou niektorých fakúlt je, že sa do týchto kurzov môžu prihlásiť iba neúspešní uchádzači o štúdium práve na tejto fakulte. Navyše niektoré fakulty nevypisujú nultých vôbec, prípadne iba pre odbory, o ktoré je medzi uchádzačmi najväčší záujem.
Ceny prípravných kurzov sa veľmi líšia, preto je potrebné sa informovať priamo na jednotlivých fakultách či priamo u vzdelávacích agentúr. Stanovujú sa predovšetkým na základe intenzity kurzu, jeho zameranie, lukratívnosť odbore, miesta výučby či rozsahu učebných materiálov.
Ceny prípravných kurzov či nultých ročníkov určite nie sú v dnešnej dobe nízke, ale veľakrát stojí za to si priplatiť, a na vysnívanú školu sa treba aj vďaka tomu dostať.
A ak máte to šťastie, že sa na "svoju" školu dostanete hneď na prvýkrát, buďte radi, a snažte sa tam udržať - čo by za to iní dali
Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefón: 724 243 959
WWW: www.institutcemi.sk
27.11.2024
Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne, Veľkomoravská 14, Trenčín, Trenčín
4.12.2024
Stredná odborná škola potravinárska, Cabajská 6, Nitra, Nitra
5.12.2024
Obchodná akadémia Imricha Karvaša Bratislava, Bratislava