26.11.2024
Spojená škola, Pezinok
Ak neviete, čo si pod pojmom myšlienková mapa predstaviť, potom dovoľte, aby sme vám ho trochu priblížili. Jedná sa vlastne o grafické usporiadanie vašich myšlienok, resp. ich kľúčových slov, ktoré je doplnené obrázkami znázorňujúcimi vzájomné vzťahy a súvislosti medzi nimi. Prakticky to znamená, že tieto mapy graficky spracovávajú procesy prebiehajúce vo vašom mozgu, pričom jednotlivé kľúčové pojmy predstavujú isté asociačné podnety, ktoré by vám mali uľahčiť rozvzpomenutí sa na určitý údaj.
Založené sú na tzv. metóde reťazenie. To znamená, že niekoľko vopred stanovených, a v určenom slede vzájomne spojených, vybavovacích hesiel vytvorí tzv. Asociačné reťazec, na základe ktorého dochádza k vybavovania požadovaných informácií.
Zaoberáte ak sa určitým problémom alebo látkou, môžete využiť myšlienkovú mapu práve k tomu, aby ste si utriedil svoje myšlienky a pochopili tak isté väzby a súvislosti, ktoré tu vznikajú. Navyše písanie poznámok (i v hodinách) touto formou pre vás môže byť zábavnejšie, a vy sa tak budete schopní na učenie viac sústrediť. A pretože sú tieto mapy prehľadnejšie než klasické poznámky, lepšie a rýchlejšie sa vám z nich bude učiť.
Ak teda nie je váš štýl učenia efektívne, a máte s ním problémy, skúste tento, treba vám bude vyhovovať, a učenie vám pôjde "rýchlejšie od ruky". Niekomu totiž viac vyhovuje, keď látku počuje (napríklad ju má nahranú na diktafónu), niekomu, keď ju vidí (najmä tým, ktorí majú fotografickú pamäť), a inému treba, keď si navyše spojí obraz so slovom, a vybaví si tak napríklad nejaké schéma. A v tom práve tkvie myšlienková mapa. Prepojenie obrazov a slov totiž pomáha k ľahšiemu pochopeniu látky a tým aj k lepším výsledkom študenta. Navyše ešte podporuje jeho pamäť a predstavivosť...
A ako si takúto mapu pripraviť? Jednoducho. Doprostred mapy si zakreslíte kľúčový bod (objekt), čiže jadro, ktorého sa bude schéma týkať. Ďalej okolo neho vyznačíte hlavné témy, ktoré s daným objektom súvisí, a pokračujete ku vzdialenejším myšlienkam a témami. Každú takúto vetva potom bude tvoriť kľúčové slovo, prípadne ilustrácie. Skrátka rozoberajte danú problematiku na stále drobnejšie oblasti a detaily, pridávajte ostatné záležitosti a znalosti, ktoré s ňou súvisia. Než sa nazdáte, uvidíte celú problematiku pekne vcelku, komplexne.
Ak si to však stále neviete predstaviť, môžete si na internete nájsť nejaký vzor, podľa ktorého sa budete riadiť, a skúšať si vytvoriť svoju vlastnú myšlienkovú mapu. Uvidíte, že to nie je nič zložité...
Pri jej vytváraní sa nebojte "odviazať" - kreslite, vymaľovávajte, prepájajte jednotlivé vetvy, používajte veľké i malé písmená, meňte ich štýly, podtrhávajte informácie, dávajte ich do rámčekov... proste použite to, čo vám bude najviac "sedieť", a v čom sa najlepšie vyznáte. Dôležité je, aby ste sa v mape rýchlo zorientovali a mali prehľad o celej problematike.
Hlavné výhody, akými sú napríklad ľahšie učenie, lepšiu pamäť či komplexné pochopenie problematiky, už boli uvedené. Čo je ale nevýhodou tejto metódy? V čom je jej problém? Napríklad v tom, že tu nie je priestor pre vloženie nejakého dlhšieho textu, či že nie všetky témy možno takto znázorniť. Skrátka a dobre, niekedy túto metódu jednoducho využiť nedá. Ale to by vám nemalo zabrániť sa ju snažiť využiť vo všetkých možných prípadoch, a usporadúvať si tak myšlienky týmto spôsobom. Hocikedy to totiž naozaj výrazne pomôže a navyše aj ušetrí veľa nervov a času, ktorý potom môžete využiť na svoje iné záujmy a aktivity
Len nezabudnite, že je dôležité v celom schéme používať rovnakú štruktúru a rozumný počet vetiev. Zložitá myšlienková mapa by vám totiž mohla napáchať skôr viac škody, ako úžitku, a to by ste určite nechceli... alebo ako sa hovorí, v jednoduchosti je sila!
Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefón: 724 243 959
WWW: www.institutcemi.sk
27.11.2024
Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne, Veľkomoravská 14, Trenčín, Trenčín
4.12.2024
Stredná odborná škola potravinárska, Cabajská 6, Nitra, Nitra
5.12.2024
Obchodná akadémia Imricha Karvaša Bratislava, Bratislava