Sedem mýtov o tabletoch v škole

Článok opisuje sedem mýtov, ktoré medzi riaditeľmi a učiteľmi o tabletoch v školách kolujú. Čo si o nich myslia PhDr. Ondřej Neumajer, Ph.D., konzultant vzdelávanie, lektor, didaktik a popularizátor, a prečo jednotlivé tvrdenia považuje za mýtus?

1. Tablety ešte nie sú pre zavádzanie do škôl zrelé.

Tablety sú v školách relatívne horúcou novinkou a v niektorých oblastiach skutočne neexistuje vhodná a lokalizovaná podpora pre ich širšie využívanie. Ide napríklad o multilicenčnú politiku, nástroje na ich hromadnú správu, synchronizáciu a aktualizáciu, nástroje pre podporu a riadenie výučby (tzv. Classroom management), špeciálna edícia pre školy atd. Na vývoji v týchto oblastiach sa pracuje, čoskoro budú pre školy dostupné.

Čakať na dobu, kedy bude všetko perfektne pripravené, ale nie je možné. Svet sa značne zrýchlil. Dnes je skôr uplatňovaný model pilotovanie zmien vo vzdelávaní, zisťovanie spätnej väzby, jej reflexie, následné opakovanie, zapracovanie do legislatívy a zavádzanie do škôl v horizonte 5-10 rokov beznádejne pomalý a teda už nerealizovateľný. Doba sa zásadne zmenila, sme vo fáze experimentovania a toto je tiež fáza konečná, ktorá už nikdy neskončí. Čakať na výsledky experimentov, najlepšie overené na desiatkach škôl, opísané vo výskumných šetreniach a zhrnuté v odbornej pedagogickej literatúre je úplne nepárne (pominú, že českí akademickí výskumníci sa skutočnému overovania tabletov v praxi škôl nevenujú).

To však rozhodne neznamená, že k používaniu tabletov vo výučbe nemáme byť kritickí a že výučba má prebiehať výlučne s tablety. Iba premyslené a zmysluplné využívanie môže viesť k výsledkom, ktoré prekonajú možnosti, ktorých môžeme dosiahnuť len s ceruzkou a papierom. Len o také využitie tabletov má význam v škole usilovať. Začať sa tu musí bezprostredne.

 

2. Tablet je plnohodnotná náhrada počítača.

Veľa riaditeľov predpokladá, že novo bude učiteľa vybavovať lacnejšími tablety (oproti prenosným a stolným počítačom) a tým ušetrí. Lenže tablety sú vhodné iba pre niektoré aktivity a rozhodne nie sú pre učiteľov plnohodnotnou náhradou počítača. Sú skôr jeho vhodným doplnkom, ktorý je pre niektoré činnosti vhodnejšie, pre niektoré menej. Iste sú aj takí učitelia, ktorí tablety nebudú oproti stolným alebo prenosným počítačom preferovať. Nie je dôvod im je nútiť.

Od tradičných počítačov sa líši ešte v jednom aspekte - morálna životnosť tabletov je kratšia. Vďaka spontánnemu vývoju tabletov a ich operačných systémov sú tri roky staré tablety dnes iba obmedzene použiteľné, nemožno na nich prevádzkovať najnovšej verzie operačného systému a teda ani niektoré najnovšie aplikácie. Ďaleko viac spadajú do kategórie konzumnej elektroniky. Pre porovnanie: etablovaný a donedávna najrozšírenejší operačný systém osobných počítačov Microsoft Windows XP bol do ukončenia jeho podpory v tomto roku k dispozícii užívateľom celých 14 rokov.

Ani na strane žiakov tablety úplne nenahradí klasické počítače. V tomto prípade je ale predel ďaleko menej výrazný a okrem spôsobu používania tiež spojený s vekom žiakov a ich potrebami a záľubami. A aj tu iste budú existovať výnimky.

 

3. Cloudové služby sú dobrým doplnkom tabletov.

Tvrdenie, ktoré je zásadne nepresné. Cloudové služby sú totiž základným synergickým prvkom moderného školského digitálneho ekosystému. Cloudové prostredie pre spoluprácu žiakov i učiteľov umožňujú prepájať svet stolových a prenosných počítačov, tabletov a chytrých telefónov. A čo viac, prepájajú svet formálneho vzdelávania v škole s tým neformálnym a svetom in formálneho učenia, ktoré prebieha neorganizovane, napríklad doma. To je ostatne označované za jeden z hlavných prínosov konceptu 1: 1, teda čo žiak, to počítač. Inými slovami, vďaka používaniu cloudu môžu k svojim školským službám a svojim dátam a pristupovať žiaci z akéhokoľvek počítačového zariadenia, z domova i zo školy a to kedykoľvek.

Plánované využitie cloudových služieb umožňuje školám opustiť zažitú a náročnú praxi prevádzkovanie vlastných školských serverov a úložísk a viac sa sústrediť na samotnú didaktiku využívania digitálnych technológií. Výhodou nepochybne je, že dva najväčšie balíky cloudových služieb (Google Apps pre vzdelávanie a Microsoft Office 365 Education) sú pre školy zdarma.

 

4. Využitie tabletov individualizuje výučbu.

Individualizácie výučby pre každého žiaka je jeden z najväčších potenciálov, ktorý tablety do pedagogiky prinášajú. A podľa mojich skúseností z hospitovaných hodín zároveň aj jeden z najväčších nenaplnených sloganov, s ktorým sa v školstve stretávame. Skúsenosti totiž ukazujú, že učitelia používajú tablety pre podporu výučbových aktivít, metód a foriem, ktoré používali pred ich príchodom a na ktoré sú zvyknutí. Väčšina učiteľov využíva tablety pre podporu frontálny výučby.

Tablety samy o sebe individualizáciu do vzdelávania neprinášajú. Je to učiteľ a jeho pedagogická zručnosť využívať rôznorodé metódy a formy práce, ktorá môže výučbu pomôcť pre každého žiaka individualizovať. Samotný tablet je len jedným z prostriedkov, ktoré na individualizáciu môžu napomôcť. Pre rozvoj niektorých zručností pre 21. storočie (ako je napríklad on-line spolupráce, komunikácie, inovácie, využívanie IKT pre učenie) sú však počítača (vrátane tabletov) prostriedkom nenahraditeľným.

 

5. Tablet je vhodný iba na konzumáciu obsahu.

Čítanie e-mailov, sledovanie videí, spravodajstvo a počasie, hranie hier - to sú dnes najčastejšie spôsoby používania tabletov v dospelej populácii. Mnohí ľudia očakávajú, že podobné použitie by malo byť dôvodom pre začleňovanie tabletov do výučby, mýli sa ale. Pre úspešné učenie je najdôležitejšia aktivita a tvorivosť na strane žiaka a nielen pasívne prijímanie informácií.

Tablety obsahujú množstvo senzorov (napr. Akcelerometer, gyroskop, svetelné senzor, senzor priblíženia, digitálny kompas, teplomer, GPS), ktoré môžu deťom pomôcť preskúmavať reálny svet okolo nás. Vďaka integrovanému mikrofónu, fotoaparátu a kamere je možné tento svet zaznamenávať, rôznymi spôsobmi spracovávať a vytvárať nové multimediálne diela. Vďaka možnostiam pripojenia k internetu, cloudovým službám a sociálnym sieťam je možné takto vzniknutá diela vystavovať na web, zdielať ich s kamarátmi, hodnotiť a komentovať. Práve vo využití takýchto možností a ich kombináciách spočíva tvorivý potenciál mobilných dotykových zariadení pre učenie žiakov. Objavovanie nových vyučovacích aktivít pre tvorivé a zmysluplné využitie tabletov nás ešte len čaká a pre zvedavé to bude nepochybne veľké pedagogické dobrodružstvo.

Dnes sú na trhu dokonca tablety pre výučbu prírodovedných predmetov s množstvom zabudovaných špecializovaných senzorov, ktoré umožňujú okrem už spomínaných možností navyše merať vlhkosť, tepovú frekvenciu, ultrafialové žiarenie či zrýchlenie a desiatky ďalších snímačov je možné k tabletu pripojiť. Pre využitie potenciálu rôznych snímačov je možné pracovať so špecializovanými aplikáciami, ktoré možno jednoducho sťahovať z obchodu výrobcu.

Ak má mať zavádzaní tabletov do škôl zmysel, musí platiť, že oproti ich prevládajúcim využitie pre konzumáciu obsahu sú v školách využívané primárne pre jeho vytváranie.

 

6. Preškolenie učiteľov pomôže zvýšiť využívanie tabletov.

Pojem preškolený pedagóg si vyškrtnite zo svojho slovníka, v modernej pedagogike neexistuje. Svet okolo nás sa mení čoraz rýchlejšie a tak akákoľvek snaha o docielenie nejakého finálneho rovnovážneho stavu (adjektívum preškolený) je dopredu odsúdená na neúspech. Namiesto toho počítajme s pojmom priebežne sa vzdelávajú učiteľ. Jednorazová školenie spravidla neprinášajú želaný efekt, hoci môžu byť pre čiastkové iniciáciu záujmu či zoznámenie s novými možnosťami využívané. Prvotné preškolenie v práci s tabletmi, tak ako ich ponúka väčšina dodávateľských firiem, navyše spravidla nie je o pedagogike, ale o používateľských zručnostiach práce s tablety, v lepšom prípade o ponuke dostupných aplikácií. Aj takéto vzdelávanie môže byť potrebné, ale až to otvára priestor pre vzdelávanie v oblasti, kvôli ktorej sa tablety zavádzajú: v inováciách vo vzdelávaní.

Jednou z reakcií na uvedené zrýchľovanie sveta okolo nás je postupné budovanie osobného vzdelávacieho prostredia každého učiteľa a jeho napojenie na komunity učiteľov, ktorí spolu svoje skúsenosti dobrovoľne zdielajú. Takéto napojenie môže prebiehať v lokálnom prostredí školy. Už dnes ale existuje množstvo on-line učiteľských komunít, ktoré si skúsenosti s využívaním tabletov vo výučbe medzi sebou zdielajú mnohými spôsobmi prostredníctvom vzťahov vybudovaných v sociálnych sieťach. Jedná sa napríklad o komunitu okolo Metodického portálu RVP.CZ, PePoUŠ, Google Edu Group, Isen, Klub moderných učiteľov Microsoft, veľvyslancami eTwinning. Mnohé z bohatstva týchto učiacich sa komunít nájdeme iba on-line, napríklad práve najzaujímavejšie príklady a skúsenosti s využívaním tabletov vo výučbe nikde inde zatiaľ v tomto rozsahu nenájdeme.

Aby sa z učiteľov stali sebavedomie profesionáli, musia sa o svojej práci spolu baviť, diskutovať svoje skúsenosti, vzájomne sa navštevovať vo výučbe a výsledky spoločne zdielať. To všetko možno digitálnymi technológiami veľmi dobre podporiť.

 

7. Kľúčové je voľba vhodného operačného systému, mala by vychádzať z počtu dostupných aplikácií.

Je otázkou, ako sa bude vývoj tabletov a ich operačných systémov ďalej vyvíjať. Dnes je situácia fragmentovaná na tri hlavné, vzájomne nekompatibilné svety: Apple iOS, Google Android a Microsoft Windows 8. Školy tak stojí pred dilemou, ktorý z nich zvoliť.

V zahraničí je možné sa stretnúť s termínom, ktorý na tento problém reaguje. Je to počítačový agnosticizmus (device-Ateista), ktorý označuje také aplikácie a webové služby, ktoré je možné využívať naprieč rôznymi operačnými systémami a typy počítačov. Môže sa napríklad jednať o webovú aplikáciu, s ktorou môžu s učiteľom v triede pracovať všetci žiaci, bez ohľadu na operačný systém v ich tabletu. Alebo môže ísť o už spomínané cloudové aplikácie dvoch najväčších nadnárodných firiem, ktoré ponúkajú svoje aplikácie či služby pre všetky najrozšírenejšie operačné systémy.

Ak sa škola vydá smerom využívanie vlastných zariadení žiakov (tzv. BYOD, teda Bring Your Own Device) a nebude žiakov vo výbere počítačových zariadení nijako obmedzovať, potom je počítačový agnosticizmus pravdepodobne jedinou efektívne voľbou, ako tablety do výučby začleňovať.

Inou možnosťou je využívať vo výučbe len zariadenia urobená školou. Školy praktizujúci tento spôsob drží líniu jedného operačného systému na všetkých tabletoch, prípadne i ostatných počítačoch. Je samozrejme otázka, či je pri finančných možnostiach verejných škôl budúcnosť tohto postupu finančne dlhodobo udržateľná. Rozhodne je pre výučbu z hľadiska práce učiteľov oveľa jednoduchšie. Voľba operačného systému teda môže, ale aj nemusí byť kľúčová - záleží, ktorým smerom sa škola vydá.

Každopádne, prihliadať pri voľbe operačného systému iba k počtu dostupných aplikácií by bola veľká chyba. Okrem aplikácií existuje množstvo ďalších vlastností, ktoré je vhodné zvažovať.

Zdroj: http://ondrej.neumajer.cz/

TOP školy

CEMI MBA Studies s.r.o.

Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefón: 724 243 959
WWW: www.institutcemi.sk

To ma zaujíma

Chcete tu tiež zviditeľniť Vašu školu?

Chcem viac informácií

Nadchádzajúce podujatia na školách

Zobraziť ďalšie akcie
Deň otvorených dverí

Spojená škola, Pezinok

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Súkromné konzevatórium v Nitre, Nitra

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne, Veľkomoravská 14, Trenčín, Trenčín

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Fakulta humanitných a prírodných vied, Prešov

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Stredná priemyselná škola stavebná, Žilina

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Gymnázium sv. Františka Assiského, Malacky

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Stredná odborná škola potravinárska, Cabajská 6, Nitra, Nitra

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Obchodná akadémia Imricha Karvaša Bratislava, Bratislava

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Stredná priemyselná škola, Dubnica nad Váhom

To ma zaujíma

Deň otvorených dverí

Stredná zdravotnícka škola, Banská Bystrica

To ma zaujíma

Chcete propagovať svoju školu?

Rýchly kontakt

info@zoznamskol.eu

* tieto kontakty nie sú kontakty školy, ale kontakty prevádzkovateľa servera ZoznamŠkol.eu

Prevádzkovateľ webovej stránky

just4web.cz s.r.o.
IČ: 27547876

Prejsť na kontakt