26.11.2024
Spojená škola, Pezinok
Unschooling čiže odškolnenie je výchovný smer, ktorý hovorí, že škola nie je pre život potrebné. Jeho podstatou je, že sa deti učia najlepšie samy a svojím tempom.
V súčasnej dobe je českej školstva založené na predpoklade, že sú všetky deti úplne rovnaké a v rovnakom veku sa musí naučiť rovnaké veci. Nepočíta sa tu s individuálnym vývojom dieťaťa. A pritom to , že sa vaše dieťa naučí čítať o pár mesiacov skôr či neskôr, vôbec nič neznamená.
Ďalším chybným predpokladom dnešnej doby je, že sa deti nerady učia a musíme ich k tomu nútiť. Omyl! U detí je to rovnaké ako u nás dospelých - nie, že by sa nerady učili, len nie sú radi, ak je niekto učí, bez toho aby o to stáli. Navyše možno povedať, že malé deti sú schopné nasávať prakticky neobmedzené množstvo informácií, a nepotrebujú k tomu ani motiváciu, ani ukázať, ako na to, majú to vrodené!
S nadsádzkou tak možno povedať, že deti sa rodia dokonalé, ale počas prvých 18 rokov života z nich škola urobí obyčajných ľudí. Z hravých a zvedavých detí sa tak stávajú obyčajní dospelí, ktorí sa neustále za niečím naháňa. Od prvého ročníka im je totiž vštepované heslo "Najprv práca a potom hra". Veríme totiž, že život je veľa povinností a na zábavu je vyhradené len pár hodín denne - ak vôbec. Hrou sa pritom deti mnohokrát naučia oveľa viac než núteným učením a testovaním, a hlavne - budú si to dlhšie pamätať.
V dnešnej dobe sa tiež považuje za samozrejmé, že sa deti v školách rozdeľujú do tried podľa veku. Je to však správne? Na základe čoho sa tak deje? Nebolo by lepšie vytvárať v deťoch miesto súťaživosti a šikanovania zmysel pre spoluprácu, a nechať staršie deti vysvetľovať práve naučené veci mladším? Tiež mladšie deti veľa vecí odpozorujú od starších, a zapamätajú si ich tak ďaleko lepšie , než keby im boli "vtĺkaná" od učiteľov.
Vzdelanie vás i vašich detí je veľmi dôležité, a preto je určite dobré sa nad touto problematikou zamyslieť, a povedať si, či je tento systém pre vášho potomka tým najlepším, alebo či vyskúšate nejakú inú alternatívu. Medzi tieto patrí práve unschooling alebo bežná domáca výučba.
V čom spočíva rozdiel medzi bežnou domáce školou a tzv. "unschoolingem"? Predovšetkým v tom, že bežná domáca výučba prebieha klasicky "pri stole" - podľa učebníc a osnov. Rozsah štúdia je vopred jasne daný. V rámci unschoolingu sa potom deti učia prostredníctvom svojich skúseností, hranie hier, pri domácich prácach či rozhovoroch s ostatnými. Samy si tiež určujú dobu učenia a odpočinok. Rodičia teda musia byť vždy pripravení a fungovať 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Musia byť schopní odpovedať na otázky svojho potomka, hľadať odpovede v knihách či na internete, vykonávať rôzne chemické či fyzikálne pokusy apod.
Raz za pol roka potom so svojimi ratolesťami absolvujú povinné preskúšanie v škole, kde je dieťa hlásené. To zvyčajne prebieha formou testu zo všetkých vyučovaných predmetov.
Týmto spôsobom môže prebiehať výučba až do piatej triedy základnej školy.
Vzhľadom k tomu, že sa individuálne vzdelávanie na 1. stupni ZŠ osvedčilo, a nevyskytli sa žiadne zásadné problémy, a rovnako tak ani v priebehu päťročného testovania na 2. stupni ZŠ, pripravuje MŠ SR návrh na zapracovanie individuálneho vzdelávania na 2. stupni ZŠ do novely školského zákona. Ak bude všetko prebiehať bez komplikácií, novela by mohla nadobudnúť účinnosť už od školského roku 2014/2015.
Hlavnou motiváciou výberu tejto formy výučby býva rovnako ako u bežnej domácej školy snaha ochrániť dieťa od rizík školskej inštitúcie. Dnes je škola spájaná s výrazným stresom a záťažou pre dieťa, zbytočným bifľovaním mnohokrát nepotrebných informácií a vedomostí, a tiež šikanovania.
Ďalšou výhodou (na rozdiel od bežnej školskej výučby) je poskytnutie viac neorganizovaného času deťom. Práve ten im dá totiž možnosť rozvíjať svoju predstavivosť, tvorivosť a tiež nezávislosť.
Deti v rámci tohto výchovného smeru síce možno postupujú pomalšie a menej rovnomerne ako deti usadlé v laviciach, ale vedomosti, ktoré si takto samy zistí a naučia, sú trvalejšie a do budúcnosti prínosnejšie.
Nezameriavajú sa tak na veci, ktoré nepovažujú za podstatné, a radšej odhaľujú a rozvíjajú svoj talent v tej či onej oblasti. Rastú z nich sebavedomejší ľudia s jasnými hodnotami a prioritami.
Nevýhodou odškolnenie potom je , že sa rodičia musia venovať dieťaťu "nonstop", a nemajú čas na vlastnú sebarealizáciu a prácu. Ďalším negatívom je, že dieťa prichádza o dynamiku a zaujímavosť detského kolektívu, o miesto, kde sa deti schádza k spoločným zážitkom a učia sa tu poznávať druhej a vychádzať s nimi.
Na vás, milí rodičia, teda je, aby ste reálne posúdili, čo je pre vášho potomka lepšie a do budúcnosti prínosnejšie, a rozhodli, či sa budete držať zavedeného školského systému alebo vyskúšate tento nový výchovný smer
Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefón: 724 243 959
WWW: www.institutcemi.sk
27.11.2024
Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne, Veľkomoravská 14, Trenčín, Trenčín
4.12.2024
Stredná odborná škola potravinárska, Cabajská 6, Nitra, Nitra
5.12.2024
Obchodná akadémia Imricha Karvaša Bratislava, Bratislava