26.11.2024
Spojená škola, Pezinok
Ministerstvo školstva sa v oblasti vysokých škôl do roku 2020 zameria na zabezpečenie dostupného a rôznorodého vysokoškolského vzdelávania. Prioritou bude tiež zlepšovanie kvality a relevantnosti vysokoškolského vzdelávania a vytváranie atraktívneho tvorivého prostredia. Prostredníctvom podpory otvorenosti a transparentnosti vysokoškolského prostredia chce rezort navyše zvyšovať jeho efektívnosť a dôveryhodnosť. Vyplýva to z Dlhodobého zámeru vo vzdelávacej, výskumnej, vývojovej a ďalšej tvorivej činnosti pre oblasť vysokých škôl na roky 2016 až 2020, ktorý zverejnilo ministerstvo školstva.
Ministerstvo poukazuje pri hodnotení dostupnosti vysokoškolského vzdelávania napríklad na to, že vysoké školy majú obmedzené kapacity v študentských domovoch a v komforte a v kvalite ubytovania v porovnaní so súčasnými štandardmi zaostávajú. Študenti, ktorí sú nútení sa ubytovať mimo študentských domovov a zmluvných zariadení vysokých škôl, znášajú navyše celé náklady na ubytovanie.
Pri podpore rôznorodosti prostredia ministerstvo konštatuje, že z hľadiska napĺňania rôznych potrieb a očakávaní spoločnosti je dôležité, aby vysokoškolský systém ako celok vedel reflektovať rôzne potreby. Nie je tak napríklad nutné, aby všetky vysoké školy uskutočňovali doktorandské štúdium či boli aktívne v získavaní študentov zo zahraničia.
Ministerstvo tu také konštatuje, že súčasný systém akreditácie študijných programov prakticky nemonitoruje, či vysoké školy vo vzdelávaní využívajú optimálne vzdelávacie možnosti, ako inovujú vzdelávanie s ohľadom na potreby študentov a vzdelávacie výstupy, ktoré majú štúdiom získať.
V rámci plánovaného zvyšovania efektívnosti a dôveryhodnosti vysokoškolského prostredia chce ministerstvo pokračovať v sprístupňovaní údajov o vysokom školstve v otvorenom formáte a na základe takto získaných a analyzovaných údajov pripravovať konkrétne politiky pre jednotlivé oblasti. Rezort chce tiež v spolupráci so širšou verejnosťou identifikovať neefektívne postupy a procesy, a následne presadzovať ich zjednodušenie alebo zánik, či už ide o duplicitné poskytovanie údajov, systém verejného obstarávania, pravidlá rozhodovania v akademickej oblasti či finančné riadenie verejnoprávnych inštitúcií.
Dlhodobý zámer vo vzdelávacej, výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti pre oblasť vysokých škôl vypracúva ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu a každoročne ho aktualizuje. Cieľom podľa ministerstva nie je podrobne analyzovať súčasný stav. Informácie o súčasnom stave vysokého školstva sú podľa rezortu k dispozícií vo výročných správach o stave vysokého školstva či v Správe o stave školstva na Slovensku.
K materiálu zverejnilo pripomienky viacero subjektov. Rada vysokých škôl napríklad kritizuje, že materiál predložil rezort v období, keď sa k nemu nemôže akademická obec dostatočne vyjadriť. Žiada preto ministerstvo, aby podrobný návrh opatrení v dostatočnom predstihu predložili orgánom reprezentácie vysokých škôl na vyjadrenie. Rada navyše upozorňuje, že materiál je v mnohých bodoch len návodom na činnosť ministerstva. Očakáva konkrétne opatrenia, ktoré pomôžu riešiť pretrvávajúce problémy vo vysokom školstve. Podľa Rady je potrebné výraznejšie zvýšenie prostriedkov na grantové schémy, zabezpečenie prostriedkov na podporu špičkových tímov aj pre roky 2018 a 2019 a zahrnúť do dokumentu tiež aktívne nástroje na podporu rozsahu a kvality doktorandského štúdia.
Zdroj: ucn.sk
Mezi Vodami 639/27, 143 00 Praha
Telefón: 724 243 959
WWW: www.institutcemi.sk
27.11.2024
Stredná zdravotnícka škola Celestíny Šimurkovej v Trenčíne, Veľkomoravská 14, Trenčín, Trenčín
4.12.2024
Stredná odborná škola potravinárska, Cabajská 6, Nitra, Nitra
5.12.2024
Obchodná akadémia Imricha Karvaša Bratislava, Bratislava
6.12.2024
Stredná odborná škola drevárska, Lučenecká cesta 2193/17, Zvolen, Zvolen